Jeśli pracujesz, emerytura przepada

(oprac. gru)
fot. archiwum
fot. archiwum
Na pytania odpowiada Iwona Baranowska, Wydział Obsługi Klientów i Korespondencji w ZUS Opole

Jerzy: Mam 60 lat i do 31 grudnia 2008 r. - 26-letni staż pracy. Pracowałem w charakterze maszynisty pojazdów trakcyjnych przez 13 lat i 10 miesięcy, a po 31 grudnia 2008 r. jeszcze przez 2 lata. Po dwóch latach lekarz medycyny pracy orzekł niezdolność do wykonywania zawodu maszynisty pojazdów trakcyjnych. Potem nie pracowałem już w szczególnych warunkach. Czy mam prawo do emerytury pomostowej?

Zobacz: Już dziś pomyśl o swojej emeryturze

- Tak. Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki: urodził się po 31.12.1948 r.; ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat; osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn; ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn.

Trzeba jednak podkreślić, że przy ustalaniu tego okresu nie uwzględnia się okresów pracy w gospodarstwie rolnym.

Zobacz: Okresową umowę o pracę można wypowiedzieć tuż przed emeryturą

Kolejnymi warunkami koniecznymi do spełnienia jest to, że pracownik przed 1.01.1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS; po 31.12.2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych oraz nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Wykaz prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze określają załączniki do ustawy o emeryturach pomostowych.

Janusz: Jestem uprawniony do emerytury pomostowej. Mam okazję popracować jeszcze przez pół roku w moim byłym zakładzie i znowu byłaby to praca w warunkach szczególnych. Czy obowiązują mnie te same, co zwykłych emerytów zasady zmniejszania emerytury w zależności od osiąganego przychodu.

- Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez osobę, mającą ustalone prawo do emerytury pomostowej, pracy w szczególnych warunkach lub pracy o szczególnym charakterze.

Dzieje się tak bez względu na wymiar czasu pracy, w jakim praca ta została podjęta. Pod pojęciem pracy w szczególnych warunkach należy przy tym rozumieć także pracę górniczą, o której mowa w art. 50c ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wykonywaną zarówno w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska