Jest 100 tysięcy do wzięcia na nierolniczy biznes na wsi

Ewa Bilicka
Pieniądze z premii mogą posłużyć m.in. do uruchomienia zakładu usługowego, np. naprawy samochodów.
Pieniądze z premii mogą posłużyć m.in. do uruchomienia zakładu usługowego, np. naprawy samochodów. Janusz Wojtowicz
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Jeszcze do 11 kwietnia można składać w ARiMR wnioski o premię 100 tys. złotych na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

 

- Zainteresowanie jest spore - mówi Jolanta Bińczycka z opolskiego oddziału ARiMR.

 

Jedną z ważniejszych informacji dla ewentualnych chętnych do skorzystania z premii jest to, że osoby te będą musiały zrezygnować z ubezpieczenia KRUS i przejść na ZUS.

- Są rolnicy, dla których to jednak nie jest zaskoczeniem planują złożyć wnioski. bowiem premia będzie znaczącym wsparciem przy uruchomieniu działalności gospodarczej poza rolnictwem - mówi Jolanta Bińczycka, która nadzoruje nabór wniosków w opolskiej ARiMR.

 

Jak ocenia, zainteresowanie jest spore, porównywalne do programu dofinansowania rozwoju usług rolniczych - wtedy złożono 61 wniosków.

Do wzięcia jest 100 tys. zł premii na rozpoczęcie biznesu na wsi, ale nie dotyczącego rolnictwa ( mogą to być np. usługi turystyczne, rzemieślnicze).

 

O pieniądze może starać się rolnik lub jego rodzina z miejscowości, gdzie nie ma więcej niż 5 tys. mieszkańców.

- Ważne, aby roczny dochód z gospodarstwa nie przekraczał 15 tysięcy euro w roku złożenia wniosku - dodaje Jolanta Bińczycka. - Z ograniczenia tego zwolnieni są ci rolnicy, którzy korzystali z programu przekazania gospodarstw, czyli praktycznie nie są już rolnikami, ale oni również mogą dostać premię.

 

Program ma aktywizować mieszkańców wsi i umożliwić dodatkowe dochody

 

Premia jest finansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

O premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej będą mogli starać się rolnicy, domownicy, małżonkowie rolnika, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS) w pełnym zakresie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

- Biorąc udział w premii przechodzą na ZUS - dodaje Bińczycka. - Pamiętajmy jednak , że w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej obowiązują ich preferencyjne stawki, zgodnie z przepisami ZUS.

 

Z programu nie może skorzystać osoba wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego albo ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego w ciągu 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Pomoc nie przysługuje też osobie, która była lub jest beneficjentem działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętego PROW 2007-2013, „Premie dla młodych rolników”, „Restrukturyzacja małych gospodarstw” objętych PROW 2014-2020.

Wnioski zostaną poddane ocenie punktowej.

 

Na tej podstawie ustalona zostanie kolejność przyznawania pomocy w poszczególnych województwach.

Wysoko oceniane jest np. to, czy w wyniku uruchomienia działalności powstaną dodatkowe miejsca pracy.

 

Ważny jest też wiek - więcej punktów dostaną osoby, które w dniu złożenia wniosku nie przekroczą 40 lat i będą beneficjentem poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”.

 

W punktacji uwzględniona będzie skala bezrobocia w powiecie i to, czy podjęta działalność gospodarcza będzie innowacyjna.

Premia zostanie wypłacona w dwóch ratach. 80 proc. środków - do 9 miesięcy po pozytywnej decyzji, pozostałe 20 proc. - po realizacji założeń biznesplanu, do 90 dni od dnia złożenia wniosku o drugą ratę, przy czym wniosek ten można złożyć nie późnej niż 3 lata dnia wypłaty pierwszej transzy.

 

Drony: to dopiero początek zastosowań tych urządzeń w świecie biznesu

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie