Jest coraz zimniej. Policja apeluje, żeby nie dać zamarznąć osobom samotnym i bezdomnym

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Opolscy policjanci od kilku dni kontrolują opuszczone budynki
Opolscy policjanci od kilku dni kontrolują opuszczone budynki KWP Opole
Na wychłodzenie i zamarznięcie narażone są nie tylko bezdomni, ale również osoby starsze i samotne. Zwróćmy uwagę na naszych samotnych i schorowanych sąsiadów i znajomych.

Dzisiaj temperatura spadła poniżej zera. Mroźna pogoda ma się utrzymać przynajmniej przez tydzień.

Po niezwykle długiej polskiej złotej jesieni nadeszła słota i przenikliwe zimno. Przed nami sezon jesienno-zimowy. Dla osób bezdomnych, a także chorych i samotnych to wyjątkowo trudny czas.

- Niskie temperatury to śmiertelne zagrożenie dla osób pozostających w kryzysie bezdomności, które szukają schronienia by przetrwać okres jesienno-zimowy. Dlatego też policjanci wraz ze strażą miejską regularnie sprawdzają, jak takie osoby radzą sobie w tym ciężkim dla nich czasie - mówi podkom. Dariusz Świątczak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

- Za każdym razem mundurowi rozmawiają z potrzebującymi i wskazują adresy instytucji, w których bezdomni mogą liczyć na pomoc - dodaje podkom. Dariusz Świątczak.

Policja przypomina, że na wychłodzenie narażone są również osoby starsze i samotne.

Tacy ludzie często mają ograniczoną samodzielność i nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak napalenie w piecu, czy ogrzanie mieszkania.

- Dlatego ważne jest, by nikt nie pozostał wobec nich obojętny - apeluje podkom. Dariusz Świątczak. - Jeśli znamy taką osobę potrzebującą pomocy, nie wstydźmy się zapytać i sprawdzić, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których osoba potrzebująca otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Opolscy policjanci od kilku dni kontrolują opuszczone budynki, altany, wiadukty kolejowe czy klatki schodowe w wielorodzinnych budynkach. Napotkanym tam osobom wskazują miejsca, gdzie mogą otrzymać ciepły posiłek, herbatę czy suchą odzież.

- Ważne jest również, aby mieszkańcy zgłaszali miejsca, w których przebywają osoby narażone na wychłodzenie - podkreśla podkom. Dariusz Świątczak.

Jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka - nie przechodźmy obok niego obojętnie. Nawet jeśli mamy podejrzenie, że to pijany człowiek. Zadzwońmy na policję lub straż miejską.
- Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie - podkreśla podkom. Dariusz Świątczak.

Nie trzeba zresztą telefonować na policję. Policja przypomina, że miejsca przebywania osób bezdomnych możemy także zgłaszać poprzez aplikację Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W nagłej sytuacji, kiedy istnieje zagrożenie życia osoby samotnej czy bezdomnej, należy jednak jak najszybciej skontaktować się ze służbami ratunkowymi pod numerem alarmowym 112.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska