Jest ich 40 tysięcy! W sobotę wojewódzkie dożynki działkowców w Głuchołazach

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Archiwum PZD w Opolu
Prawie 40 tysięcy osób należy na Opolszczyźnie do Polskiego Związku Działkowców. Z rodzinami to prawdziwa armia. W sobotę będą obchodzić swoje święto.

Wojewódzki Dzień Działkowca, czyli doroczne dożynki tego środowiska, zaczną się w sobotę 17 sierpnia o 10 w muszli Leśnej w Głuchołazach.

Będzie festyn z występami artystycznymi, rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszą działkę i kosz dożynkowy. Będzie też rozmowa o codziennych problemach środowiska.

Opolski Okręg PZD obejmuje 108 ogrodów, które łącznie posiadają 38 tysięcy działek. 5 tysięcy z nich, głównie w mniejszych miejscowościach dotkniętych emigracją, stoi opuszczonych, bo nie ma chętnych do ich dzierżawy.

- Ilość wolnych działek powoli się zmniejsza - komentuje Bartłomiej Kozera, prezes okręgowego zarządu PZD. - Kończy się okres zafascynowania tanimi warzywami z supermarketów. 70 procent działkowców, to seniorzy. Starsi ludzie mają problemy ze zdrowiem, a praca na działce to ruch na świeżym powietrzu i własne warzywa i owoce. Ludzie widzą, że warzywa z działki są zdrowe i wracają do uprawy ziemi. Zezwalamy, aby działkowicze mogli zagospodarowywać po 2 działki.

Zmienia się też model uprawy działki. Przed laty działkowcy wykorzystywali pod uprawę każdy kawałek ziemi, aby wspomóc domowy budżet. Ostatnio bardziej popularna stała się funkcja rekreacyjna, wypoczynkowa, a działki zamieniały się w trawniki z klombami kwiatów.

- Obecnie ok. 60 proc. działek łączy funkcje rekreacyjne i produkcyjne - komentuje prezes Bartłomiej Kozera. - Tylko 20 procent to typowo produkcyjne. Chcemy odejść od działek typowo rekreacyjnych, bo nie uznajemy ich za sensowne.

Od 2014 roku ogrody mogą występować z PZD i tworzyć własne stowarzyszenia. Na Opolszczyźnie skorzystało z tego 5 ogrodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska