Jest jeszcze strach

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Udostępnij:
Mniejszość będzie się wkrótce domagała od ministerstwa edukacji podwojenia          subwencji oświatowej dla uczących się języka niemieckiego jako ojczystego.

Ostatnie posiedzenie zarządu TSKN poświęcone było w całości zbilansowaniu nauczania języka niemieckiego w ostatnich latach.
- Niemieckie Towarzystwo Oświatowe przedstawiło osiągnięcia w zakresie nauczania języka niemieckiego na Opolszczyźnie. Sukcesem jest to, że lata 1999-2001 były okresem zwiększenia się liczby szkół, w których uczy się niemieckiego, i oddziałów bilingwalnych - gimnazjalnych i licealnych. Ruszyła też procedura kursów dla nauczycieli do nauczania dwujęzycznego - powiedział Waldemar Gajda, członek zarządu NTO.

- Największym sukcesem nauczania niemieckiego w regionie jest to, że ono w ogóle istnieje, bo przed 10 laty startowaliśmy od zera. Niemiecki nie tylko nie był nauczany, ale był zakazany. Nie było nauczycieli ani pomocy naukowych. Pierwszymi nauczycielami były ołmy i ołpowie. Dziś w setkach szkół podstawowych i w niektórych szkołach średnich uczy się niemieckiego i to jest osiągnięcie - uważa poseł Kroll.
Więcej uwagi niż sukcesom poświęcono podczas spotkania trudnościom, jakie występują w ramach trzech form nauczania języka niemieckiego: jako wykładowego ojczystego, dodatkowego ojczystego i w klasach bilingwalnych, w których nie tylko język niemiecki, ale i część przedmiotów (np. biologia, fizyka) wykładana jest w języku niemieckim.
- Jedną z najbliższych potrzeb jest zbadanie stanu kadry do nauczania bilingwalnego oraz z językiem ojczystym wykładowym. Na dzisiaj nie jest to jeszcze zweryfikowane przez samorządy i koła TSKN. To jest jedno z pilnych zadań - dodaje Waldemar Gajda.
Nauczanie bilingwalne w gimnazjach jest - zdaniem mniejszości - najbardziej utrudnione. Ministerstwo edukacji nie przygotowało jeszcze ramowych planów nauczania do oddziałów bilingwalnych ani w gimnazjach, ani w przyszłych liceach profilowanych. Bez tych ramówek nie sposób stworzyć zarówno programów nauczania, jak i podręczników.

Nie ma też wyboru, gdy chodzi o podręczniki do nauczania języka niemieckiego dla mniejszości narodowych. - Obecny podręcznik - finansowany przez MEN - jest przez niektórych krytykowany. W przyszłości chcemy stworzyć kilka podręczników, by nauczyciele mieli wybór - uważa Waldemar Gajda.
Zdaniem posła Krolla jest symptomatyczne, że mniejszość niemiecka dopiero teraz doczekała się finansowania podręczników przez MEN, podczas gdy inne mniejszości dawno już z tego korzystają i uczą swych języków w szkołach mniejszościowych. Poseł przyznaje, że istnieje pewna dysproporcja między świadomością elit mniejszości i ogółu. - Wielu ludzi wciąż - mimo upływu lat - odczuwa strach przed przyznaniem się do języka niemieckiego i to jest istotny powód, dla którego - przy całej popularności języka niemieckiego - niektóre szkoły i klasy mają kłopoty z naborem - uważa poseł Kroll.

Mniejszość chce wkrótce opracować program, podręcznik i zeszyty ćwiczeń do nauczania regionalizmu oraz przygotować kursy dla nauczycieli tego przedmiotu. W perspektywie chce stworzyć zarówno programy nauczania języka niemieckiego, jak i przedmiotów bilingwalnych.

Od ministerstwa edukacji mniejszość będzie się wkrótce domagać podwojenia subwencji oświatowej dla uczących się języka niemieckiego jako ojczystego i w oddziałach bilingwalnych.
W najbliższym czasie ma dojść do spotkania prezydium TSKN i zarządu Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego, podczas którego uściślone zostaną terminy i odpowiedzialność za dalsze kształtowanie prac nad programami, podręcznikami itp.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie