Jest miejsce na skarby

Tomasz dragan [email protected] 077 44 43 428
Krzysztof Kuchczyński: - Budynek przy ul. Szkolnej po remoncie idealnie będzie nadawać się na małe muzeum. (fot. Tomasz Dragan)
Krzysztof Kuchczyński: - Budynek przy ul. Szkolnej po remoncie idealnie będzie nadawać się na małe muzeum. (fot. Tomasz Dragan)
W dwóch ruderach ma po remoncie powstać izba pamięci i skansen techniki w Namysłowie. Teraz eksponaty z dawnego muzeum stoją w magazynie.

Przez lata małe namysłowskie muzeum prężnie działało w salach zamku. Pokazywane tam eksponaty oglądało rocznie ponad 6 tys. osób. Problem zaczął się wraz ze zmianą właściciela budynku. Browar z zamkiem kupili Amerykanie, którzy zwrócili się do gminy o zabranie zbiorów.

- Niestety przez 9 lat nie udało nam się naleźć odpowiedniego miejsca na muzeum - ubolewa Krzysztof Kuchczyński, burmistrz Namysłowa. - Myśleliśmy o domu kultury i ratuszu, ale oba obiekty okazały się za małe. Zbiory musieliśmy zamknąć w magazynach.

Z początkiem marca pojawiła się nowa nadzieja na ich pokazanie. Rajcy miejscy przyjęli program przywracania centrum miasta zabytkowego charakteru.

W dokumencie zapisali pomysł o stworzeniu izby tradycji oraz techniki. Pierwsze znajdowałoby się przy ul. Szkolnej, kolejne w starym młynie przy kanale w rejonie murów obronnych.

Realizacja pomysłu ma kosztować ok. 2 mln zł. O wsparcie finansowe gmina zwróciła się do marszałka województwa.

- Muzeum oznacza nie tylko pokazywanie eksponatów ale też rozwinięcie działalności kulturalno-oświatowej - dodaje Jadwiga Kawecka z Namysłowskiego Ośrodka Kultury.

Pod Lupą

Pierwsze muzeum w Namysłowie powstało w 1945 roku. Założyli je Albina i Kazimierz Giecewicz oraz Jan Voght. Eksponaty stanowiły rzeczy zebrane z podnamysłowskich pałaców. W 1947 roku zbiory zostały przekazane do depozytu w Jeleniej Górze, skąd trafiły do różnych polskich muzeów. Na przełomie lat 50. i 60. uruchomiono izbę tradycji na parterze ratusza. Następnie muzeum przeniesiono do dzisiejszego budynku przedszkola integracyjnego. W 1979 roku umieszczono eksponaty w salach zamkowych. Była to filia muzeum opolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska