Jest szansa dla opolskich pacjentów endokrynologicznych. USK w Opolu prowadzi trzy programy lekowe

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
To dobra wiadomość dla Opolan, którzy już korzystają z takich programów w innych ośrodkach, odległych od swojego miejsca zamieszkania i chcieliby zmienić miejsce leczenia.
To dobra wiadomość dla Opolan, którzy już korzystają z takich programów w innych ośrodkach, odległych od swojego miejsca zamieszkania i chcieliby zmienić miejsce leczenia. USK Opole
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu oferuje programy lekowe dla pacjentów, którzy nie uzyskują pełnego wyrównania chorób endokrynologicznych w standardowym postępowaniu terapeutycznym.

Trzy takie programy realizowane są przez Pododdział Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii, kierowany przez dr hab. n. med. Agatę Bronisz, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

Dają one możliwość prowadzenia leczenia wybranych schorzeń za pomocą innowacyjnych, drogich leków, których koszty są pokrywane przez NFZ.

Jak wyjaśnia Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka USK Opolu, dotyczą:

  • leczenia ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych
  • oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie;
  • leczenia akromegalii pacjentów z niedostateczną kontrolą choroby w standardowej terapii analogami somatostatyny I generacji;
  • leczenia choroby Cushinga w przypadku braku możliwości leczenia operacyjnego lub jego nieskuteczności.

- Uruchomienie tych programów w USK to dobra wiadomość dla pacjentów z wymienionymi schorzeniami, u których standardowe postępowanie terapeutyczne nie przyniosło odpowiedniej poprawy lub wyleczenia - tłumaczy Hanszke-Lodzińska.

To także dobra wiadomość dla tych, którzy już korzystają z takich programów w innych ośrodkach, odległych od swojego miejsca zamieszkania i chcieliby zmienić miejsce leczenia.

- Żeby skorzystać z tej formy leczenia, pacjent powinien otrzymać od prowadzącego go lekarza endokrynologa skierowanie do naszej Poradni Endokrynologicznej. Następnie zgłasza się na umówioną wizytę z posiadaną dokumentacją medyczną. Na podstawie dokumentacji i badań diagnostycznych nasi specjaliści ustalą, czy pacjent spełnia warunki kwalifikacji do danego programu – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Bronisz.

I dodaje, że w zależności od specyfiki konkretnej terapii niektóre leki pacjent może sam ordynować w domu, a na podanie niektórych zgłasza się do poradni lub oddziału, np. raz w miesiącu. Leczenie trwa do końca życia.

- Wprowadzenie do zakresu świadczeń endokrynologicznych programów lekowych to kolejny etap rozwoju tej specjalności medycznej w USK w Opolu. W 2022 roku pozyskaliśmy specjalistyczny kontrakt w dziedzinie endokrynologii, najpierw na leczenie szpitalne, a następnie - na uruchomienie specjalistycznej poradni endokrynologicznej. Dotychczas świadczyliśmy w niej wizyty pohospitalizacyjne, zamykające proces diagnostyki i leczenia, przed przekierowaniem pacjentów do dalszej opieki ambulatoryjnej - przypomina dr n med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa.

- Obecnie, dzięki zaangażowaniu zespołu profesor Agaty Bronisz i dodatkowemu finansowaniu NFZ, możemy zaproponować pacjentom z województwa opolskiego pełen zakres specjalistycznych usług medycznych z zakresu endokrynologii, co nas bardzo cieszy - komentuje dyrektor Kucharski.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska