Jest wyrok TSUE w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej. Fala komentarzy polskich polityków

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Jest wyrok TSUE w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej. Fala komentarzy polskich polityków
Jest wyrok TSUE w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej. Fala komentarzy polskich polityków fot. pixabay
Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że "kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów na sędziów SN, mogą naruszać prawo Unii Europejskiej."

TSUE orzekł, że „kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów na sędziów SN, mogą naruszać prawo Unii Europejskiej."

Co więcej zaznaczył, że jako że było to orzeczenie na podstawie skierowanego przez NSA pytania, ostateczna decyzja należy do sądu krajowego.

Oznacza to, że jeśli Naczelny Sąd Administracyjny uzna, że zmiany ustawodawcze dotyczące Krajowej rady Sądowniczej z 2018 r. naruszają unijne prawo, to na mocy zasady pierwszeństwa tego prawa będzie on musiał odstąpić od stosowania tych zmian i orzec na postawie wcześniejszych przepisów.

Niezaprzysiężeni sędziowie

Sprawa, w której orzekał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu dotyczy możliwości odwoływania się sędziów, którzy kandydowali do Sądu Najwyższego, od negatywnej opinii Krajowej Rady Sądowniczej, która nie pozwala na ich powołanie.

Jedna z nowelizacji KRS z 2019 roku mówi, że „odwołanie nie przysługuje w sprawach indywidualnych dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego.”

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał postępowania między niezaprzysiężonymi do Sądu Najwyższego sędziami, a KRS. Sędziowie złożyli odwołanie od uchwał KRS, na mocy których Rada nie przedstawiła wniosków o powołanie ich na sędziów Sądu Najwyższego prezydentowi RP, ale w tym samym czasie przedstawiła wniosek o powołanie innych kandydatów.

NSA rozpatrując tę sprawę wystąpił z pytaniem do TSUE, którego orzeczenie dzisiaj zostało przedstawione.

Fala komentarzy

"Jeśli sąd, który skierował pytanie prejudycjalne dojdzie do wniosku, że nowelizacje łamią prawo UE, to ten sąd, biorąc pod uwagę zasadę prymatu prawa europejskiego, powinien cofnąć zmiany i przywrócić wcześniejsze rozwiązania. Komisja będzie obserwować implementację wyroku TSUE" - powiedział rzecznik Komisji europejskiej ds. praworządności Christan Wigand podczas konferencji prasowej w Brukseli.

"UE, a zatem TSUE nie ma kompetencji do oceny organizacji sądownictwie państwa członkowskiego, zatem z dużym spokojem oczekujemy na to orzeczenie" – skomentował orzeczenie sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Natomiast posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że „Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny przegrywa przed TSUE.”

"Dzisiejsze orzeczenie TSUE dot. KRS to zwycięstwo praworządności nad bezprawiem. Sądy polskie mają obowiązek niestosowania nowych przepisów, jeśli są one sprzeczne z prawem UE. To ważna reguła, która odnosi się również do bezprawnych zmian w SN i postępowań dyscyplinarnych" – napisał na Twitetrze Borys Budka.

Brak zaskoczenia orzeczeniem wyraził wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który dodał, że sędziowie TSUE dążą do „federalizacji UE.”

"W związku z poniższym informuję, że traktaty UE NIE PRZEWIDUJĄ dla organów UE w tym dla TSUE ŻADNYCH kompetencji w sprawach ORGANIZACJI WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI państwa członkowskiego. TSUE kolejny raz naruszył UE traktaty" - stwierdziła sędzina Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest wyrok TSUE w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej. Fala komentarzy polskich polityków - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska