Jest zgoda przy "okrągłym stole"

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Podpisy zostały złożone, ale dialog trwa. Ustalono, że uczestnicy "okrągłego stołu” będą się nadal spotykać co najmniej raz w roku.
Podpisy zostały złożone, ale dialog trwa. Ustalono, że uczestnicy "okrągłego stołu” będą się nadal spotykać co najmniej raz w roku.
W minioną niedzielę w Warszawie podpisano uroczyście wspólne oświadczenie w sprawie wspierania obywateli niemeckich polskiego pochodzenia oraz niemieckiej mniejszości w Polsce.

Celem dokumentu, pod którym podpisali się pełnomocnik rządu RFN dr Christoph Bergner, sekretarz stanu w polskim MSWiA Tomasz Siemoniak, przewodniczący zarządu Związku Niemeckich Stowarzyszeń w Polsce Bernard Gaida oraz przewodniczący Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Wiesław Lewcki i lider Związku Polaków w Niemczech "Rodło" Marek Wójcicki, jest jak najlepsze wykorzystanie możliwości płynących z zawartego 20 lat temu - 17 czerwca 1991 roku polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Kończy ono I fazę dialogu przy okrągłym stole.

W rozmowach z udziałem obu rządów oraz przedstawicieli Polaków w Niemczech mniejszość niemiecką w Polsce reprezentowali Bernard Gaida, Norbert Rasch, Ryszard Galla oraz nieobecni w niedzielę Rafał Bartek, Waldemar Gaida oraz Martin Lippa.

W przyjętym wspólnie dokumencie strona niemiecka zadeklarowała, że w celu wspierania Polaków w Niemczech, m.in. utworzy Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech. W roku 2012 powstanie w Berlinie biuro reprezentujące interesy wszystkich polskich organizacji w Republice Federalnej.

Rząd Niemiec będzie wspierał finansowo utworzenie portalu internetowego dla wszystkich organizacji polskich. Strona niemiecka opracuje jak najszybciej strategię nauczania języka polskiego jako ojczystego, zaś na szczeblu federalnym i w landach powołani zostaną pełnomocnicy ds. współpracy z Polakami w Niemczech.

- Z punktu widzenia mniejszości niemieckiej warto podkreślić - mówi Bernard Gaida - że strona polska zobowiązała się do dokonania analizy naukowej niedemokratycznych praktyk wobec obywateli polskich narodowości niemieckiej w okresie władzy komunistycznej oraz do opublikowania tych analiz. To z naszego punktu widzenia jest bardzo ważne, bo dotąd, gdy mówliśmy o takich praktykach słuchano nas lub nie. Za bardzo istotne uważamy też utworzenie jednostki naukowej przy mniejszości, która zajmie się szeroko rozumianą problematyką socjologiczną MN i jej kulturowego dziedzictwa.

W województwach, w których dotąd ich nie ma, zostaną powołani pełnomocnicy ds. mniejszości. Pogłębiona i zaktualizowana zostanie strategia rozwoju oświaty MN. Wreszcie, rząd polski udzieli wsparcia w zakresie muzealnej prezentacji i archiwalnego zabezpieczenia dokumentów dotyczących MN w Polsce.

- W IV punkcie dokumentu umieszczono - dodaje Bernard Gaida - obszary, które będą wypracowywane i konkretyzowane w przyszłości. Tu znalazły się doskonalenie nauczycieli, zarówno germanistów, jak i nauczycieli różnych przedmiotów do nauczania dwujęzycznego. Wyraźnie zapisano, że proces nauczania ma być rozszerozny o historię i geografię państwa, z którego obszarem kulturowym utożsamia się MN. Strona niemiecka będzie ze stroną polską nadal rozmawiać na temat tworzenia szkół dwujęzycznych oraz częstotliwości radiowych dla mniejszości niemieckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska