Jesteś kibicem Kolejarza Opole? Tych archiwalnych zdjęć nie możesz przegapić! [GALERIA]

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński
W 2020 roku obchodziliśmy 70-lecie żużla w Opolu. Z tej okazji zajrzeliśmy do naszych redakcyjnych archiwów i w kilku odcinkach zaprezentujemy Wam fotografie opolskich żużlowców z dawnych lat. Zapraszamy do fotogalerii.

Kolejarz Opole to pierwszy w Polsce klub który może poszczycić się zdobyciem przez swojego wychowanka tytułu Indywidualnego Mistrza Świata.

Tym mistrzem był oczywiście Jerzy Szczakiel, który przez 37 lat pozostawał jedynym Polakiem, który zdobył ten najwyższy z żużlowych laurów.

Pierwszym klubem sportowym w polskim powojennym Opolu, ale też na całym terenie tak zwanych Ziem Odzyskanych, był ZZK Opole (Związek Zawodowy Kolejarzy). Założony został jeszcze podczas wojny przez ściągniętych na Opolszczyznę z kresów wschodnich kolejarzy. Pracownicy kolei mieli zabezpieczyć na terenie Opolszczyzny infrastrukturę kolejową, w tym położone przy dzisiejszej ulicy Rejtana zakłady naprawy taboru kolejowego.

Zakłady te na swoim terenie posiadały stadion. Oficjalnie pierwszy opolski klub zarejestrowano 20 kwietnia 1945 roku. Wkrótce przy zakładach naprawy taboru kolejowego powstał drugi „kolejowy” klub sportowy – Leopolia.

Z inicjatywy założyciela ZZK – Bogusława Glodta oba kluby połączono tworząc KS ZZK Leopolię Opole. W 1950 roku ZZK Leopolia staje się Kołem Sportowym i zmienia nazwę na TKS Pogoń Opole.

Jednocześnie, na mocy reformy, klub zmuszony jest przystąpić do jednego z ogólnopolskich zrzeszeń. Trafił pod skrzydła kolejowego zrzeszenia „Kolejarz”. W TKS działały m.in. sekcje piłki nożnej, kajakarstwa oraz sekcja motorowa.

W tym samym 1950 roku stadion przy ZNTK (Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego) wzbogacił się o tor żużlowy, wybudowany w czynie społecznym przez pracowników zakładów. W październiku, na nowo wybudowanym torze w Opolu, odbył się towarzyski mecz żużlowy pomiędzy zespołami Sparty Wrocław i Górnika Rybnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska