Jesteś na zasiłku - staż pracy rośnie

Redakcja
Roman Zemanek
Roman Zemanek
- Czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych liczy się do stażu pracy? - pyta mieszkaniec Wołczyna. Na pytania czytelników odpowiada Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

- Tak, takie okresy są zaliczane do stażu pracy, a od stażu zależą uprawnienia pracownicze. Wliczają się one m.in. do wymiaru urlopu. Natomiast w przypadku dodatków stażowych i nagród jubileuszowych uwzględnia się ten okres tylko wtedy, jeżeli przewidują to przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy.

- Mam umowę na czas określony, a niedawno zachorowałam. Wiem, że leczenie potrwa dość długo i przekroczy datę, do której mam ważną umowę. Czy pracodawca ma prawo w tym czasie rozwiązać ze mną umowę? - pyta Katarzyna K.
- Umowa zostanie rozwiązana wraz z datą końcową określoną na umowie. Jeżeli chorobowe rozpoczęło się w trakcie zatrudnienia, to po rozwiązaniu umowy o pracę zasiłek chorobowy będzie Pani wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Jak pracodawca powinien płacić za chorobowe?
- Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy do 33. dnia płaci pracodawca (jeżeli dotyczy to pracownika, który ma 50 lat życia i więcej to do 14. dnia), potem ten obowiązek przejmuje ZUS, wypłacając zasiłek chorobowy. W świetle Kodeksu pracy (art. 92) choremu pracownikowi przysługuje prawo do świadczeń w wysokości 80 proc. wynagrodzenia (wynagrodzenie takie, należne od pracodawcy, może być wypłacane w wyższym procencie, ale wymaga to odpowiedniego zapisu w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych), choć są od tego wyjątki. Np. kobiety w ciąży otrzymują 100 procent świadczenia. Podstawę średniej ustala się jako przeciętną wynagrodzeń wypłaconych w 12 miesiącach poprzedzających miesiąc rozpoczęcia chorobowego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie