Jesteś ozdrowieńcem? Oddaj osocze, bo ono ratuje życie chorym na COVID-19

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Osocze podaje się zgodnie z grupą krwi. Uniwersalne jest osocze z grupą AB. Dawcą można być co dwa tygodnie.
Osocze podaje się zgodnie z grupą krwi. Uniwersalne jest osocze z grupą AB. Dawcą można być co dwa tygodnie. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Osocze ozdrowieńców ratuje życie chorym na COVID-19. Lekarze kozielskiego szpitala widzą to na co dzień. Ozdrowieńcy, oddawajcie ten bezcenny lek - zaapelowali w poniedziałek dyrektor kozielskiego szpitala i szefowa opolskiej stacji krwiodawstwa.

Jarosław Kończyło, dyrektor SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, największego w regionie szpitala covidowego przyjechał w poniedziałek rano do Opola, by oddać osocze. Przechorował COVID-19, jest ozdrowieńcem.

- Bardzo chciałem to zrobić, przygotowywałem się przez kilka dni, piłem dużo wody, byłem na lekkostrawnej diecie. Niestety szczegółowy wywiad medyczny na razie mnie wyeliminował z powodu zabiegu, który przeszedłem w sierpniu. Będzie to możliwe dopiero za kilka miesięcy. Przeciwciał mam bardzo dużo i wierzę, że jeszcze się to uda - powiedział Jarosław Kończyło podczas krótkiej konferencji prasowej w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

W szpitalu w Koźlu, największym na Opolszczyźnie leczącym chorych na COVID-19 przebywa średnio 170-180 pacjentów.

- Oni potrzebują osocza ozdrowieńców. Byliśmy pierwszą placówką na Opolszczyźnie, która taką terapię zastosowała - u ciężarnej z Wałbrzycha. Nasi lekarze na własne oczy widzą, że to działa. Osocze ratuje życie i zmniejsza śmiertelność pacjentów. Z takiej terapii skorzystało już 50-60 naszych chorych - powiedział dyrektor Kończyło. - Zachęcamy zdrowiejących, by poczuli odpowiedzialność za innych chorych, dla których osocze może być darem życia.

Źródło:
TVN

Opolskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu każdego dnia przekazuje osocze szpitalom. Do tej pory przekazało ponad 50 jednostek.

- Jednego dnia są to dwie jednostki, innego siedem jednostek. Wciąż ściągamy osocze z innych regionalnych stacji, ale dzięki inicjatywie naszych ozdrowieńców robimy to coraz rzadziej - mówi dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu. - Codziennie jesteśmy w kontakcie telefonicznym i mailowym z 30-50 ozdrowieńcami. W tej chwili inicjatywę podjęły już osoby, które są jeszcze w izolacji lub kwarantannie. Musimy trochę zaczekać, bo dopiero po 28 dniach od ozdrowienia można oddać osocze.

Osoby, które zgłaszają się w Centrum Krwiodawstwa muszą udokumentować, że przechorowały COVID-19, a więc posiadać wynik badania PCR, wynik badania metodą antygenu lub też wynik dokumentujący obecność przeciwciał. Dawców obowiązują też ogólne wymagania dotyczące kwalifikacji dawców krwi.

- Metodą preferowaną jest oddawanie osocza metodą plazmaferezy, czyli za pomocą specjalnego urządzenia, gdzie pobieramy osocze, a zwracamy krwinki czerwone. Pobieramy 600 ml osocza i dzielimy to na porcje. Od jednego ozdrowieńca można wytworzyć trzy jednostki terapeutyczne. Każda jest bezcenna - dodaje dyrektor Iwona Rajca-Biernacka.

Osocze podaje się zgodnie z grupą krwi. Uniwersalne jest osocze z grupą AB. Dawcą można być co dwa tygodnie.

Dawcą mogą być ci, który pokonali COVID-19 oraz osoby, które bezobjawowo przeszły zakażenie wirusem SARS-Cov-2.

Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Kto może zostać dawcą osocza jako ozdrowieniec

  • osoby po zakażeniu SARS-CoV-2/po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów, albo 18 dni od zakończenia izolacji,
  • osoby bez ciężkiej, przewlekłej choroby,
  • osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie było wykonywanej operacji, zabiegu endoskopowego,
  • osoby, które spełniają kryteria dla dawców krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

Osoby, które w przeszłości otrzymywały przetoczenia krwi lub jej składników oraz kobiety, które były kiedykolwiek w ciąży podlegają odrębnej procedurze: pobranie próbki krwi i oznaczenia przeciwciał do antygenów HLA przed donacją osocza.

RCKiK rekomenduje wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Kontakt do RCKiK w Opolu – tel.: 77 44 13 803, 77 44 13 810, e-mail: lekarz@rckik-opole.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie