Jesteś po studiach, szukasz zajęcia? Idź do PUP

Aneta Ludwig [email protected] 077 44 32 532
- Staż umożliwia nie tylko zdobycie umiejętności, ale i nawiązanie kontaktów, które mogą przydać się w przyszłości - mówi Barbara Ogrodniczak, stażystka w nto. (fot. Krzysztof Świderski)
- Staż umożliwia nie tylko zdobycie umiejętności, ale i nawiązanie kontaktów, które mogą przydać się w przyszłości - mówi Barbara Ogrodniczak, stażystka w nto. (fot. Krzysztof Świderski)
Masz szansę w ciągu kilku miesięcy zdobyć wiedzę i praktykę, które ci się przydadzą.

Paweł z Opola do działu marketingu jednej z opolskich firm trafił właściwie przypadkiem.

- Wolałbym staż w banku, bo on bardziej wiązałby się z kierunkiem studiów, które skończyłem i planami na przyszłość, ale kiedy zgłaszałem się do urzędu pracy, takich ofert akurat nie było - opowiada stażysta. - Jednak nie żałuję decyzji. Zdobywam kwalifikacje, które mogą mi się przydać w przyszłości i zawsze dobrze będą wyglądać w CV.

Zobacz: Po studiach o pracę nie jest łatwo

Dla Barbary Ogrodniczak możliwość odbycia stażu jest ważniejsza nawet od pieniędzy, które w takim przypadku nie są zbyt duże.

- Umiejętności, ale też znajomości i kontakty zdobyte na stażu przydadzą mi się w tej „prawdziwej pracy” - mówi.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu na chętnych czeka dziś około 250 miejsc dla stażystów, głównie w opolskich urzędach i instytucjach.

Do kogo oferty są kierowane?

- Do kilku grup osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, czyli tych, którzy mogą mieć większe problemy z jej zdobyciem - mówi Antoni Duda, dyrektor PUP w Opolu. - Oprócz osób młodych - do 25 lat - i absolwentów, którzy nie skończyli jeszcze 27. roku życia, skorzystać z nich mogą również m.in. osoby po 50. roku życia, czy niepełnosprawni.

Zobacz: Staż to jedyna oferta dla młodego

Stażystami najczęściej zostają dziś jednak młodzi i absolwenci. Ważna informacja dla tych ostatnich: nie mogą mieć więcej niż 27 lat, a od ukończenia ich studiów nie może minąć więcej niż rok.

Chętni powinni zgłosić się w swoim urzędzie pracy, tj. właściwym dla swojego miejsca zameldowania stałego lub czasowego. Staż jednak może obyć się w zupełnie innymi miejscu, a nawet w innym województwie. Warunkiem jednak jest umowa, którą pracodawca musi podpisać z właściwym urzędem pracy.

Staż może trwać od 3 do nawet 12 miesięcy

W tym czasie stażysta pracuje, ucząc się i zdobywając nowe umiejętności, choć formalnie nie jest pracownikiem. Jego wynagrodzeniem jest stypendium stażowe wypłacane przez PUP, które wynosi dziś 791 zł brutto.

- Stażysta przechodzi niezbędne szkolenia, np. BHP, jest ubezpieczony, musi się też zapisać się do funduszu emerytalnego, a ponadto ma prawo do 2 wolnych dni za każdy przepracowany miesiąc - wylicza dyrektor Duda.

Zobacz: Koniec z umowami na czas nieokreślony!

Jeśli ktoś mieszka w innym miejscu niż to, w którym odbywa staż, może liczyć na zwrot kosztów dojazdu.

Stażysta co miesiąc musi zgłaszać się w urzędzie, by m.in. złożyć oświadczenie, że nie osiąga dochodów z innego źródła (gdyby osiągał, automatycznie przestałby być bezrobotnym i musiałby przerwać staż).

Spośród absolwentów, których na staże kierował opolski PUP, w ostatnim roku 35 procent znalazło pracę. Odbycie stażu zwiększa także szanse w konkursach na stanowiska pracy organizowanych przez urzędy i instytucje publiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska