Jeśli kobieta spodziewająca się dziecka jest przeziębiona, to nie wystarczy jej tylko gorąca herbata z cytryną na rozgrzanie, musi zażywać odpowiednie leki - mówi dr Edyta Krupnik, ordynator oddziału noworodków Szpitala Powiatowego w Strzelcach Op.
- Bo nawet, jeżeli ona przejdzie tylko banalny katar, to u dziecka to zakażenie bakteriami czy wirusami zawsze pozostawi jakiś ślad.
Kobiety ciężarne boją się jednak cokolwiek zażywać, bo uważają, że może to zaszkodzić ich potomstwu. Taki mit panuje niemal od zawsze.
Przyszłe mamy cieszą się, że pokonały infekcję bez sięgania po jakiekolwiek specyfiki, gdyż nie wiedzą, że to nie jest najlepsze wyjście.
- Kobieta przychodzi do porodu potencjalnie zdrowa, tymczasem tak nie jest - podkreśla dr Andrzej Banyś, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego strzeleckiego szpitala.
- Bo "nosi" w sobie np. bakterie. Istnieje przecież grupa specyfików, które bezpiecznie można zalecić ciężarnej. Są to leki z grupy penicylin czy tetracyklin. Wymaga to jednak uświadomienia pacjentki przez lekarza.
Poważnym zagrożeniem dla zdrowia noworodków są zakażenia paciorkowcami z grupy B (nazywanymi w skrócie GBS), coraz częściej występującymi u kobiet. Bakterie te bytują w drogach rodnych, do zakażenia dziecka dochodzi w trakcie porodu.
- Dlatego jest takie ważne, by ciężarne miały przeprowadzane badania w kierunku ewentualnego wykrycia tego paciorkowca, które powinno się wykonywać w 35.-37. tygodniu ciąży - mówi dr n. med. Wojciech Guzikowski, ordynator oddziału ginekologii w opolskim szpitalu.
- Zakażenie leczy się antybiotykami. Część kobiet takich badań jednak nie robi. A powinni je zlecać lekarze opiekujący się ciężarnymi. Przed przyjęciem ich do porodu powinniśmy znać wynik takiego badania.
Ważne
Co wpływa na wzrost zakażeń paciorkowcem GBS u noworodków:
przedwczesne pęknięcie błon płodowych - powyżej 18 godzin
wzrost ciepłoty ciała matki
ciąża mnoga
mała masa urodzeniowa dziecka
wiek rodzącej poniżej 20 lat
istniejące już zakażenie paciorkowcem u ciężarnej
wcześniejsze urodzenie dziecka zakażonego GBS
W 90 proc. przypadków wczesna postać zakażenia ujawnia się u noworodka już w pierwszej dobie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?