Jeszcze bliżej jest z Opola do Chin. Rektor PO honorowym profesorem Politechniki Pekińskiej

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Prof. Marek Tukiendorf odebrał wyróżnienie podczas uroczystości w Pekinie. - Cieszę się, że mogę być członkiem tak wspaniałej rodziny. Ten honor traktuję jako zobowiązanie do jeszcze intensywniejszej pracy - mówił rektor Politechniki Opolskiej.
Prof. Marek Tukiendorf odebrał wyróżnienie podczas uroczystości w Pekinie. - Cieszę się, że mogę być członkiem tak wspaniałej rodziny. Ten honor traktuję jako zobowiązanie do jeszcze intensywniejszej pracy - mówił rektor Politechniki Opolskiej. Archiwum Politechniki Opolskiej
Prof. Marek Tukiendorf został Honorowym Profesorem Politechniki Pekińskiej. - Ten honor to zobowiązanie - mówi rektor.

Prof. Marek Tukiendorf odebrał to wyjątkowe wyróżnienie podczas uroczystości w Pekinie. Promotorem w jego przewodzie doktorskim był prof. Tang Jun, dziekan Wydziału Humanistyki i Prawa na pekińskiej uczelni. W swojej laudacji chiński naukowiec podkreślił ogromną rolę, jaką prof. Tukiendorf odegrał i wciąż odgrywa w budowaniu relacji pomiędzy ich uczelniami. - Właśnie dzięki takim ludziom oba nasze kraje: Polska i Chiny stają się sobie coraz bliższe - dodał prof. Tang Jun.

Słów uznania dla prof. Tukiendorfa nie szczędził także prof. Liu Gonghui, rektor Politechniki Pekińskiej.

- Wszyscy znają zasługi prof. Marka Tukiendorfa w budowaniu relacji polsko-chińskich w obszarze akademickim. Od nich wszystko się zaczęło. Teraz z tej współpracy korzysta także nasz biznes - powiedział w przemówieniu prof. Liu Gonghui.
- Cieszę się, że mogę być członkiem tak wspaniałej rodziny. Ten honor traktuję jako zobowiązanie do jeszcze intensywniejszej pracy, bo widać, że ona ma sens - podkreślił prof. Marek Tukiendorf.

Po ceremonii rektor Tukiendorf wygłosił wykład pt. „The Road to Exellence Cooperation” (czyli „Droga do wspaniałej współpracy”).
Przypomnimy, że prof. Tukiendorf był prekursorem współpracy polsko-chińskiej. To dzięki jego zaangażowaniu w Opolu powstał jeden z najlepszych Instytutów Konfucjusza. Znalazł się w zarządzie polsko-chińskiego akademickiego konsorcjum, które ma wspierać pod kątem naukowym wielki chiński projekt „One Belt, One Road” (chodzi o utworzenie transkontynentalnego połączenia kolejowego pomiędzy Chinami a Zachodem Europy).

Rektor Politechniki Opolskiej jest dwudziestym trzecim Profesorem Honorowym Politechniki Pekińskiej. Znajduje się wśród osób z całego świata, w tym noblistów. Tytuł ten otrzymali między innymi: Carlo Rubbia, Peter Deuflhard, C. Michael Walton, Jerzy Skubis, Robert Gallo.

Zobacz OPOLSKIE INFO [15.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska