Jeszcze tylko trzeba zdać maturę

  Jeszcze tylko trzeba zdać maturę

  fot. Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Ola Czajor powtórzyła już połowę lektur z polskiego. - Mam nadzieję, że do piątku zdążę ze wszystkimi - mówi.

  Ola Czajor powtórzyła już połowę lektur z polskiego. - Mam nadzieję, że do piątku zdążę ze wszystkimi - mówi. ©Fot. Sławomir Mielnik

  364 uczniów opolskiego II LO otrzymało świadectwa ukończenia liceum. Żadna inna szkoła na Opolszczyźnie nie ma tylu maturzystów.
  Ola Czajor powtórzyła już połowę lektur z polskiego. - Mam nadzieję, że do piątku zdążę ze wszystkimi - mówi.

  Ola Czajor powtórzyła już połowę lektur z polskiego. - Mam nadzieję, że do piątku zdążę ze wszystkimi - mówi. ©Fot. Sławomir Mielnik

  Matury

  Matury


  4 maja - j. polski
  7 maja - j. angielski
  8 maja - WOS, hist. sztuki
  9 maja - j. niemiecki, włoski
  10 maja - geografia, historia muzyki
  11 maja - biologia
  14 maja - matematyka, wiedza o tańcu
  15 maja - j. rosyjski, j. hiszpański
  16 maja - chemia
  17 maja - historia
  18 maja - fizyka i astronomia
  21 maja - j. francuski
  22 maja - informatyka
  23 maja - j. mniejszości
  4-31 maja - egzaminy ustne
  29 czerwca - przekazanie w szkołach świadectw lub informacji o wynikach  W piątek ostatni raz przyszli do szkoły jako zwykli uczniowie. W niedzielę w Filharmonii Opolskiej odbyła się oficjalna pożegnalna gala. Od swoich wychowawców otrzymali świadectwa. Na widniejące na nich oceny pracowali przez trzy lata. Od tego momentu są abiturientami.

  Marcin Skóra i Marek Wocka ukończyli szkołę z najwyższą średnią - 5,4. Dyplomy dla najlepszych absolwentów otrzymali Barbara Knapiak i Rafał Miśta. Oboje mają średnią 5,3, a oprócz tego olimpijskie laury. Basia jest finalistką olimpiady języka francuskiego, a Rafał laureatem olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym oraz finalistą olimpiady geograficznej.
  W sumie wśród tegorocznych trzecioklasistów "dwójka" dochowała się 21 olimpijczyków. Co czwarty absolwent (96 uczniów) najlepszego ogólniaka w regionie skończył szkołę ze średnią powyżej 4,75 i otrzymał świadectwo z wyróżnieniem. Szesnastu z nich - którzy wykazali się mrówczą pracą i wielkim sercem dla potrzebujących - dodatkowo uhonorowano dyplomem Sapere Auso. Szkoła nawiązuje w ten sposób do XVIII-wiecznej tradycji - pierwszy taki dyplom otrzymał Stanisław Konarski z rąk króla Stanisława Augusta.

  - Od tego momentu zaczniecie patrzeć nie tylko w przyszłość, ale też coraz częściej spoglądać w przeszłość - mówił do wychowanków "dwójki" dyrektor szkoły Aleksander Iszczuk. - Człowiek najlepiej pamięta to, co miłe. Dlatego nie martwię się o wasze przyszłe wspomnienia z tej szkoły.

  - To był dobry czas - powiedział nto Szymon Spyrka. - Poznałem ciekawych ludzi, życzliwych profesorów. Choć mam nadzieję, że przede mną jeszcze wiele wspaniałych lat, te spędzone w "dwójce" na pewno będą należały do najlepszych.
  Pożegnanie ze szkołą jest tylko na chwilę. 4 maja zaczynają się egzaminy maturalne. Na Opolszczyźnie przystąpi do nich 11 tysięcy uczniów - na cztery tygodnie wrócą jeszcze do szkolnych ławek i swych nauczycieli, ale ich szkolne role będą już ograniczone tylko do dwóch;
  - Wy będziecie zdawać, my trzymać kciuki - mówił dyrektor Iszczuk.
  Na naukę zostały już tylko cztery dni. Szymon Spyrka w piątek i sobotę pozwolił sobie jeszcze na chwilę oddechu - z grupą przyjaciół spotkali się przy ognisku.

  Ostatnie beztroskie chwile wśród szkolnych kolegów i nauczycieli. Przed maturzystami cztery tygodnie egzaminacyjnych zmagań.
  (fot. fot. Sławomir Mielnik)

  - Do powtórek zabrałem się w niedzielę rano - mówi. Zajrzałem do Conrada, bo chodzą słuchy, że może być coś z "Jądra ciemności".
  Ala Kamińska, licealistka z Nysy, przyznaje, że już w piątek po południu, gdy wróciła ze szkoły, poczuła się nieswojo i sięgnęła po notatki.
  - Szkoda mi każdej chwili - mówi. - Nie chciałabym potem żałować, że zabrakło mi czasu na przypomnienie jakiegoś ważnego zagadnienia.

  Ola Czajor, licealistka z opolskiego TAK-a, przygotowuje się jednocześnie do matury i dyplomu w szkole muzycznej. W piątek pojechała do Krakowa na ostatnią lekcję u profesora Tarcholika, u którego chciałaby studiować wiolinistykę.
  - Zamierzam się uczyć od rana do wieczora. W przerwie może wyskoczę na rower, bo przecież trzeba trochę się przewietrzyć.

  - A ja zamykam się w domu i do samej matury siedzę w książkach - zapowiada Maciej Lamm, licealista z opolskiej "piątki". - Jedyne przerwy będą na muzykę. Nie mogę sobie pozwolić na choćby jeden dzień bez ćwiczeń - przekonuje młody pianista.
  Wszyscy mówią o stresie, który powoli zaczynają odczuwać, ale jest to stres motywujący. My też trzymamy za nich kciuki.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo