Jeździectwo. Dwa wicemistrzostwa Polski dla Lewady Zakrzów

Redakcja
Żaneta Skowrońska wywalczyła swój dziewiąty medal Mistrzostw Polski seniorów.
Żaneta Skowrońska wywalczyła swój dziewiąty medal Mistrzostw Polski seniorów. Łukasz Kowalski/Lewada Zakrzów
Bardzo udany występ na mistrzostwach Polski w ujeżdżeniu zaliczyły Żaneta Skowrońska i Nikola Marczak z Lewady Zakrzów. Obie ukończyły rywalizację ze srebrnymi medalami.

Mistrzostwa Polski w ujeżdżeniu w kategoriach seniorów, młodych jeźdźców i juniorów rozegrano w Augustówku. Opolszczyznę reprezentowali przedstawiciele Lewady i spisali się bardzo dobrze. Największe sukcesy odniosły Żaneta Skowrońska na Mystery i Nikola Marczak na Romanticu P, które zostały wicemistrzyniami Polski odpowiednio w gronie seniorów i młodych jeźdźców.

Skowrońska rozpoczęła rywalizację od 5. miejsca w konkursie Intermediate II. Następnego dnia, w znacznie trudniejszym Grand Prix, opolski duet zajął 2. miejsce, co pozwoliło mu przesunąć się na 3. pozycję w klasyfikacji mistrzostw.
W finałowym konkursie Grand Prix Freestyle Skowrońska zwyciężyła, uzyskując notę 71,800%. Ostatecznie, po trzech dniach rywalizacji, Opolanka zdobyła srebrny medal.
Mistrzynią Polski została Aleksandra Szulc na Rumba Hit z łączną notą 209,311%. Opolanka na Mystery uzyskała wynik 206,840% i wyprzedziła trzeciego w stawce Przemysława Kozanowskiego na Belcanto (205,610%).

Dla amazonki Lewady to dziewiąty medal Mistrzostw Polski seniorów i trzynasty w całej karierze. W ubiegłym roku także była kandydatką do medalu, ale dzień przed zawodami jej wierzchowiec zakulał i zawodniczka nie wystartowała.

Drugi medal dla Lewady w Augustówku zdobyła Nikola Marczak na Romanticu P w kategorii jeźdźców do 21 lat.
W półfinałach dwukrotnie była druga, a w konkursie finałowym z notą 68,450% zajęła 4. miejsce. Wynik ten wystarczył do utrzymania drugiego miejsca w klasyfikacji końcowej MP.
W jej grupie triumfował Tomasz Jasiński na Don Corleone z łączną notą 209,916%. Marczak na Romantic P uzyskała wynik 204,798%, a trzeci w mistrzostwach Jan Gawecki na Kuanto W skończył rywalizację z dorobkiem 204,550%.

Na tegorocznych mistrzostwach kraju Lewadę reprezentowali także debiutujący w zawodach tej rangi młody jeździec Mateusz Pola na Sandro, który zajął 7. miejsce oraz w kategorii juniorów Jagoda Dąbrowska i Aleksandra Pośpiech, które uplasowały się w drugiej dziesiątce.