Jeździectwo. Opolanka mistrzynią Polski w damskim siodle

Redakcja
Virginia Buława-Dziarmaga na Poemacie.
Virginia Buława-Dziarmaga na Poemacie. Archiwum klubowe/Lewada Zakrzów
Na hipodromie zakrzowskiego klubu Lewada odbyły się 12. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w damskim siodle. Złoty medal w konkurencji skoków przez przeszkody zdobyła Virginia Buława-Dziarmaga na koniu Poemat z Ostrogi Opole.

Rywalizacja amazonek w damskim siodle jest coraz popularniejsza. W Lewadzie odbyły się 12. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w tej „dostojnej” dyscyplinie.
- Koni dosiada się w siodłach, w których obydwie nogi zawodniczki znajdują się po jednej stronie - wyjaśnia Daniel Karpiński, menadżer Lewady. - Jest to sporym utrudnieniem, ale tak właśnie jeździły konno panie jeszcze w pierwszej połowie 20 wieku.

Podczas dwudniowej imprezy w Zakrzowie rozegrano mistrzostwa w konkurencjach ujeżdżenia i skoków przez przeszkody, ale oprócz tego odbyło się wiele dodatkowych konkursów: historyczny, szampańskie wyzwanie, freestyle, czy elegancji.

W skokach przez przeszkody po trzeci z rzędu po złoty medal sięgnęła reprezentantka Ostrogi Opole Virginia Buława-Dziarmaga na koniu Poemat. Na półmetku zajmowała 4. miejsce, jednak dzięki czystemu przejazdowi w konkursie finałowym oraz błędom pozostałych zawodniczek, wywalczyła złoty medal. Wicemistrzynią została Aleksandra Poprawska na Kortinie (SK Arabka), a 3. miejsce zajęła Larysa Sadłos na Cyprysie (Bór Toporzysko).

Ta ostatnia para wywalczyła też tytuł mistrzowski w ujeżdżeniu w kategorii juniorek, uzyskując notę 139,175%. Srebrny medal w tej kategorii zdobyła Opolanka - Sonia Schwalbe na koniu Teti. Reprezentantka Stajni Polna 11 z Bierdzan miała wynik 138,080%.

Mistrzostwo Polski seniorek w ujeżdżeniu wywalczyła Aleksandra Adamczyk na Atmie (Bór Toporzysko), która obroniła tytuł sprzed roku. Miała wynik 133,693% i wyprzedziła Sadłos na Aristonie (130,035%) oraz Aleksandrę Łuszkiewicz na Colombo Elling (129,127%).

Do mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody Buława-Dziarmaga „dołożyła” zwycięstwo w konkursie skoków na styl, a w konkurach elegancji i equitation zajmowała 2. lokaty.
Konkurs freestyle wygrała Barbara Maj na koniu Omega (Lewada Zakrzów), która zajęła też 3. miejsce w konkursie Małej Rundy w ujeżdżeniu. W przejeździe dowolnym na 2. pozycji uplasowała się jej córka - Zuzanna.
Natomiast 2. miejsce w Małej Rundzie uzyskała inna zawodniczka Lewady - Oliwia Sobel na koniu Demeter.

Katarzyna Fert na koniu Boliwia (Stowarzyszenie w Damskim Siodle z Choruli) była 6. w konkursie Dużej Rundy w ujeżdżeniu, a w konkursie elegancji zajęła 5. miejsce.

Gośćmi honorowymi zawodów byli Roger Philpot, światowej sławy trener w tradycyjnej jeździe w damskim siodle oraz popularna prezenterka telewizyjna Katarzyna Dowbor, która do Lewady przyjechała na obchody 25-lecia zakrzowskiego klubu.

- Warto podkreślić, że jazda po damsku ma w Polsce coraz więcej sympatyków, amazonek co roku przybywa, a najmłodsza z prezentujących się w tym roku zawodniczek - Zuzia Maj ma zaledwie siedem lat – dodaje Daniel Karpiński.