Język niemiecki to język światowy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Gościem Europejskiego Dnia Języków w Opolu był Roland Schmidt, zastępca dyrektora Instytutu Goethego w Krajowie. Jego wystąpienie tłumaczy Leonard Malcharczyk.
Gościem Europejskiego Dnia Języków w Opolu był Roland Schmidt, zastępca dyrektora Instytutu Goethego w Krajowie. Jego wystąpienie tłumaczy Leonard Malcharczyk. Niemieckie Towarzystwo Oświatowe
128 milionów ludzi używa niemieckiego jako języka ojczystego. Jako obcego uczy go 15,4 mln nauczycieli w 119 krajach. Jego popularność w świecie stale rośnie. Nie inaczej jest w Polsce.

Takie optymistyczne informacje usłyszało ponad 70 nauczycieli, którzy uczestniczyli w spotkaniu z okazji Europejskiego Dnia Języków na zaproszenie Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. O globalnym zasięgu języka niemieckiego opowiadał im zastępca dyrektora Instytutu Goethego w Krakowie, pan Roland Schmidt. 105 milionów mówiących niemieckim jako ojczystym w Niemczech, Austrii i Szwajcarii plasuje ten język na 10 miejscu w skali świata. Ale po niemiecku mówią także członkowie mniejszości rozsiani po świecie. Wszystkich razem jest 128 milionów.

Roland Schmidt przypomniał także, że w ostatnich 30 latach z 88 do 119 wzrosła liczba krajów, gdzie nauczany jest język niemiecki jako obcy. Na całym świecie uczy go aż 15,4 mln nauczycieli. Tylko w Polsce niemiecki na co dzień w szkole poznaje 2,2 mln uczniów.

Uczestnicy Europejskiego Dnia Języków dowiedzieli się także, jakie warunki muszą spełnić osoby, chcące uzyskać certyfikat poświadczający znajomość niemieckiego (Niemieckie Towarzystwo Oświatowe jest jednostką certyfikującą). Najbliższy egzamin planowany jest 27 i 28 listopada 2015.

- Jego uczestnicy muszą się m.in. wykazać zrozumieniem tekstu ze słuchu oraz odpowiedzieć na pytania do tekstu pisanego - mówi Martyna Halek z Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. - Piszą także rozprawkę, a w ramach egzaminu ustnego rozmawiają z komisją na temat wylosowany z zestawu przygotowanego w Instytucie Goethego.

Drugą część spotkania wypełniły warsztaty (prowadził je Alexander Lay z IG) nt. wykorzystania komiksu na zajęciach z języka niemieckiego. Jedną z jego uczestniczek była Anna Luiza Jaksik, na co dzień ucząca języka niemieckiego w szkole podstawowej i w gimnazjum.

- Komiks łatwo daje się wykorzystać na lekcji - mówi pani Anna. - Skoro uczniowie wypełniają po niemiecku „dymki” z wypowiedziami komiksowych postaci, to mogą przy tym doskonalić zarówno znajomość słownictwa, jak i gramatyki. Ta forma o tyle jest naprawdę przydatna, że komiks młodych ludzi interesuje. Mogą przy tym realizować pomysły językowe, ale też plastyczne. Dla nauczyciela najważniejsze jest, aby uczeń chciał się uczyć języka. Korzystanie z techniki komiksu temu sprzyja.

Europejski Dzień Języków jest obchodzony z inicjatywy Rady Europy od 2001 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska