Językowy lodołamacz stereotypów

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na tych zajęciach trzeba zaangażować całego siebie.
Na tych zajęciach trzeba zaangażować całego siebie.
W sobotę w budynku VdG 26 nauczycieli uczestniczyło w warsztatach animacji językowej "Zip-Zap". Zajęcia odbyły się w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zip-Zap to metoda nauczania języka nazywana czasem lodołamaczem - mówi Małgorzata Gajda z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wraz z Claudią Mueller poprowadziła jednodniowe warsztaty w Opolu. - W tej metodzie chodzi o to, by tworzyć między uczestnikami sytuację spotkania, zmniejszać bariery i wzbudzać między nimi zaufanie. Poznawanie języka jest w pewnym sensie efektem ubocznym.
Taki sposób nauki świetnie się sprawdza w przypadku grup mieszanych, polsko-niemieckich. Podczas wspólnej zabawy przełamuje się uprzedzenia i stereotypy oraz lęk przed mówieniem w języku, który zna się niezbyt dobrze. W Opolu z doświadczeń tej metody skorzystało 26 nauczycieli.

- Spodziewałam się, że będę się dobrze bawić i to się w pełni potwierdziło - mówi Anita Moczka z Dobrzenia Wielkiego. - W pierwszej części odbywały się przede wszystkim zajęcia integracyjne. Po przerwie obiadowej mieliśmy okazję utrwalać słownictwo. Ale cały czas w formie zabawy - gier dydaktycznych, pantomimy itp.
Nauczyciele zwykle nie pracują w grupach mieszanych polsko-niemieckich, ale na pewno nieraz przychodzi im przełamywać niechęć i brak zapału uczniów.

- Niektóre z zaprezentowanych tu zabaw integracyjnych da się niemal wprost przenieść do mojego przedszkola - przyznaje Anita Czorny z Kędzierzyna-Koźla. - Myślę choćby o utrwalaniu kolorów za pomocą kart do gry "Uno" czy poznawanie części ciała człowieka poprzez wzajemne rysowanie w grupie swoich portretów.
Okazją do wspólnej zabawy były też zadania utrwalające słownictwo. Każdy otrzymał dwie litery i z pomocą innych uczestników tworzył polskie lub niemieckie słowa i zdania.

- Wszyscy byliśmy mocno zaanagażowani w kolejne ćwiczenia - dodaje Anita Czorny. - Następnego dnia wszystko mnie bolało, ale właśnie takie przeżycia zostają w uczestnikach na długo.

Chętni nauczyciele mogą wziąć udział w warsztatach uzupełniających w Niemczech. Zgłoszenia przyjmuje Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Deutsch-Ponisches Jugendwerk).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska