Joachim Wojtala: kolejny rok notujemy wzrost liczby mieszkańców

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Burmistrz Gogolina, Joachim Wojtala.
Burmistrz Gogolina, Joachim Wojtala. archiwum gminy
Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina o tym jak widzi rozwój gminy w najbliższych latach.

Kilka lat temu media obiegła informacja, że w czasach depopulacji w gminie Gogolin rośnie liczba mieszkańców. To był jednorazowy wzrost, czy też stały trend, który się utrzymuje?
Mamy świeże, na razie nieoficjalne dane ze spisu powszechnego, z których wynika, że jesteśmy jedną z 3 gmin województwa Opolskiego, gdzie liczba mieszkańców rośnie. Udało się utrzymać ten trend, pomimo, że w latach 2020 i 2021 odnotowaliśmy więcej zgonów z powodu epidemii koronawirusa. Od 5 lat widoczny jest natomiast zauważalny wzrost liczby urodzeń, a także osiedlania się mieszkańców z innych części kraju.

Dlaczego wybierają Gogolin?
Bo tutaj są dobre warunki do rozwoju. Ludzie przyjeżdżają nie tylko dlatego, że znajdują tu dobrą pracę i uzbrojone działki budowlane. Ważne jest też to, że mogą liczyć na wsparcie na każdym etapie życiowego rozwoju oraz mają dostęp do wysokiej jakości usług.

Co ma pan na myśli?
Przykładowo staramy się, żeby dzieci miały zapewnione miejsca w żłobku i przedszkolach, a edukacja odbywała się w komfortowych warunkach i na wysokim poziomie. Oferujemy dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i możliwość rozwijania talentów. Rodziny mają przy tym łatwy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów, a seniorzy mogą korzystać np. z Klubu Seniora, Gminnej Rady Seniorów, czy też domu spokojnej starości.

No tak. Niektórzy pewnie zauważą, że gdyby nie przemysł cementowo-wapienny, to gminy Gogolin nie byłoby stać na taką dbałość o każdy detal.
Ta gałąź przemysłu jest oczywiście dla nas istotna. Ale proszę zauważyć, że Gogolin to dzisiaj także szereg innych inwestorów, o których zabiegaliśmy w ostatnich latach. Dzięki strefie gospodarczej mamy firmy z branży chemicznej, opakowaniowej, maszyn rolniczych i automotive.

To nowoczesne zakłady, które są bardzo rozwinięte technologicznie. Potrzebują m.in. automatyków, informatyków, mechatroników i elektromechaników, czyli fachowców w swoich dziedzinach. Takie, atrakcyjne miejsca pracy, przyciągają młodych ludzi, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Znam sporo przykładów osób, które jakiś czas temu wyjechały do dużych miast na studia lub do pracy za granicę, a po zdobyciu kompetencji, wróciły do Gogolina.

Ale niektórzy spędzili za granicą kawał czasu, zanim podjęli tę decyzję…
Tworzenie dobrych warunków do życia to proces wieloletni. Składa się na niego wiele detali. Przykładowo, niedawno gmina Gogolin zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Gminy prorozwojowej” w kategorii małych samorządów do 15 tys. mieszkańców. Naukowcy przeanalizowali aż 48 aspektów, które wpływają na to, że gmina się rozwija. My musimy o te elementy dbać, każdego roku po trochu.

Co ma zatem w planach gmina na najbliższe lata?
Przybywa nam dzieci, więc przed nami duży projekt rozbudowy szkoły podstawowej w Malni, gdzie powstaną także miejsca dla przedszkolaków. Inwestycja warta będzie ponad 15 mln złotych, ale zapewni dobre warunki do wychowania i nauki. Przy okazji postawimy Odnawialne Źródła Energii i energooszczędne oświetlenie. Zatem, inwestujemy, ale widzimy, że w przyszłości przyniesie to także oszczędności związane z mniejszym zużyciem energii.

A skoro już jesteśmy przy tematyce związanej z prądem, to kończymy uzgodnienia z koncernem energetycznym, które wybuduje przy strefie gospodarczej stację elektroenergetyczną. Ta inwestycja jest konieczna, żeby mogły powstawać kolejne zakłady. W planach mamy także modernizację szkoły podstawowej nr 2 oraz budowę mieszkań serwisowanych dla seniorów.

Mieszkania dla seniorów, które będą alternatywą dla domu spokojnej starości?
W pewien sposób tak. Zauważyliśmy, że mamy w gminie seniorów, którzy ze względu na wiek lub niepełnosprawność woleliby żyć w miejscu, gdzie od czasu do czasu mogą liczyć na pomoc opiekuna. Ale z drugiej strony, są jeszcze na tyle zaradni, że nie chcą przenieść się do placówki opiekuńczej. Dlatego planujemy budowę 36 mieszkań serwisowanych, które mogą być przejściowym miejscem zamieszkania seniorów. Także inwestujemy w poprawę warunków życia zarówno osób najmłodszych, jak i tych w jesieni wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska