Józef Sebesta: - Unia Europejska nam pomoże

Archiwum
Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego: - Ten program pokazujemy w znakomitym momencie, gdyż Parlament i Komisja Europejska zwracają obecnie szczególną uwagę na niedocenianie w Europie problemu zbyt niskiego przyrostu naturalnego.
Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego: - Ten program pokazujemy w znakomitym momencie, gdyż Parlament i Komisja Europejska zwracają obecnie szczególną uwagę na niedocenianie w Europie problemu zbyt niskiego przyrostu naturalnego. Archiwum
Specjalna Strefa Demograficzna. - Nasza koncepcja pobudzenia przyrostu naturalnego bardzo się spodobała - Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego.

Właśnie zaprezentował pan w Brukseli projekt przekształcenia Opolszczyzny w specjalną strefę demograficzną. Jak został tam przyjęty?
- Bardzo pozytywnie. Najważniejsze, że ten program pokazujemy w znakomitym momencie, gdyż Parlament i Komisja Europejska zwracają obecnie szczególną uwagę na niedocenianie w Europie problemu zbyt niskiego przyrostu naturalnego. Kompleksowość naszej koncepcji specjalnej strefy demograficznej, jej oryginalność i aktualność zrobiła w Brukseli duże wrażenie. Podczas dyskusji wielokrotnie słyszałem takie słowa jak "excellent" i podobne.

- Na jakie unijne wsparcie moglibyśmy liczyć w realizacji tego programu?
- Może ono być szerokie i pochodzić nie tylko z funduszy przyznanych naszemu krajowi w kolejnej perspektywie budżetowej, ale także bezpośrednio ze środków Komisji Europejskiej. Na razie przeprowadziliśmy pierwsze rozmowy, z których wynika, że pakiet specjalnej strefy demograficznej może liczyć na dużą przychylność UE, lecz na konkrety trzeba poczekać, choćby z tego względu, że nieznana jest nawet wysokość budżetu UE na lata 2014-2020, a co dopiero szczegółowy podział funduszy.

- Czy jakieś unijne fundusze już teraz można wykorzystać na rzecz specjalnej strefy demograficznej?
- Około 60 mln zł z programu Kapitał Ludzki uruchomimy na działania w pakiecie żłobkowo-przedszkolnym i poświęcone rozwojowi rynku pracy. Już dziś będę w Warszawie zabiegał o dodatkowe fundusze na te cele, gdyż są takie możliwości.
- Na co konkretnie pójdą te pieniądze?
- Na częściowe wsparcie odpłatności za żłobki i przedszkola, a przede wszystkim na stworzenie warunków, które bez budowy nowych placówek pozwolą objąć opieką większą niż obecnie liczbę dzieci. Słowem, by np. starsza pani mogła zająć się w swoim domu lub w domu wielodzietnej rodziny opieką nad maluchami, podczas gdy rodzice są w pracy. Wynagrodzenie dla takiej opiekunki pochodzić będzie ze środków unijnych. Z kolei w zakresie szkolnictwa chcemy tymi pieniędzmi wesprzeć dostosowanie profili nauczania w szkołach zawodowych, średnich i wyższych do potrzeb rynku pracy oraz na rozwój kształcenia praktycznego i ustawicznego.
- Kiedy kolejne rozmowy w Brukseli?
- Jesienią, ale pracujemy cały czas. Już dziś czeka mnie m.in. spotkanie w Centrum im. Adama Smitha na temat eksperckiego wsparcia dla koncepocji specjalnej strefy demograficznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska