Justyna Niedzielska, z Inwestycje.pl: Wyższe zyski z rocznych lokat

opr. dora
fot. archiwum firmy
fot. archiwum firmy
Tnąc depozytowe stawki, banki stosunkowo łagodnie obchodzą się z lokatami na dwanaście miesięcy. Niektóre instytucje decydują się nawet na podwyższenie oprocentowania depozytów rocznych.

Co w ciągu minionego tygodnia zmieniło się w bankowości dla klientów indywidualnych?

 

Depozyty:

 

Bank BPH zmienił oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowo – rozliczeniowych. 

 

Lokata standardowa na 3 miesiące gwarantuje obecnie 3,50% w skali roku (spadek z 5,00%), a lokata 6M – 4,00% (obniżka z 4,75%). 

 

Wyższe jest natomiast oprocentowanie lokaty rocznej, które wynosi teraz 5,50% w ujęciu rocznym (przed zmianą: 4,00%). Obniżeniu uległo z kolei oprocentowanie kont Złoty i Srebrny SEZAM – obecnie jest to 0,01% p.a., niezależnie od wysokości zgromadzonych środków (przed zmianą: od 0,01% do 1,70%, w zależności od stanu konta).

 

Volkswagen Bank**direct** zmienił oprocentowanie wybranych produktów depozytowych. 

 

Rachunek oszczędnościowy Plus Konto gwarantuje obecnie (w zależności od wysokości zgromadzonych na nim środków) od 4,50% do 5,30% w skali roku (obniżka o 0,75 p.p.).

 

Niższe jest również oprocentowanie Lokaty Plus na okres 90-179 dni. Wynosi teraz 6,10% w ujęciu rocznym (wcześniej: 8,05%) oraz Lokaty Plus na okres 270-360 dni (obecnie: 6,15% w skali roku, przed zmianą: 8,10%). 

 

Wzrosło natomiast oprocentowanie Lokaty Plus na okres 60-89 dni. Aktualnie wynosi 7,00% p.a. (wcześniej: od 4,40% do 4,65%, w zależności od zdeponowanej kwoty). Nowe oprocentowanie depozytów obowiązuje od 3 marca.

 

Alior Bank zmienił stawki depozytowe.

 

Od 3 marca spadło oprocentowanie Rachunku Oszczędnościowego, które wynosi obecnie 3,25% w ujęciu rocznym (wcześniej: 3,50%). 

 

Niższe jest także oprocentowanie lokat o stałym oprocentowaniu: 10-dniowa gwarantuje teraz 2,70% w skali roku (spadek z 3,50%), lokata 1M – 2,75% (zmiana z 3,00%), lokata 3M – 3,50% (dotychczas: 3,70%), lokata 6M – 4,00% (wcześniej: 4,30%), a lokata roczna – 5,25% (przed zmianą: 5,50%). Lokatę 4M wycofano z oferty. Wzrosło natomiast oprocentowanie zmienne lokaty 36M – z 4,40% do 4,50% w skali roku.

 

AIG Bank Polska podwyższył oprocentowanie wybranych lokat Zysk+ i Direct+. 

 

Od 3 marca lokata na 3 lub 6 miesięcy gwarantuje 6,50% w skali roku (podwyżka z 6,00%). Minimalna kwota lokaty Zysk+ wynosi 1 tys. zł, a do założenia Direct+ potrzeba co najmniej 5 tys. zł. Lokatę Zysk+ można założyć w oddziale banku, a Direct+ także za pośrednictwem serwisu telefonicznego.

 

Od 5 marca w mBanku obowiązuje nowe oprocentowanie depozytów. 

 

mIKE lokata gwarantuje obecnie 3,90% w skali roku (spadek z 4,15%), a eMAX lokata: od 3,10% do 3,85%. 

 

Niższe zyski osiągniemy ponadto z wybranych mLOKAT: lokata 3M jest oprocentowana na 4,05% (zmiana z 4,30%), lokata 6M - 4,10% (wcześniej: 4,35%), a lokata 9M - 4,15% (spadek z 4,40%). Wzrosło natomiast oprocentowanie lokaty rocznej, które aktualnie wynosi 5,60% p.a. (dotychczas: 4,45%). 

 

Bank zmienił także sposób naliczania oprocentowania w przypadku rachunku oszczędnościowego eMAX plus. Oprocentowanie środków zgromadzonych na tym koncie będzie teraz uzależnione od zdeponowanej kwoty, co skutkuje podwyższeniem oprocentowania z 4,25% na  4,50 % (dla salda do 49 999 zł) lub 5,05% (dla salda od 50 tys. zł).

Produkty strukturyzowane:

 

Deutsche Bank we współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie EUROPA SA zaoferował nowy produkt strukturyzowany z gwarancją kapitału. db Gwarancja - Zyskowna Energia ma formę grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie.

 

Wysokość potencjalnego zysku z inwestycji zależy od wyników indeksu ropy naftowej S&P GSCI Crude Oil Index Excess Return i jest ograniczona z góry do 85% (max. potencjał zysku przy założeniu 100% partycypacji w zyskach z indeksu S&P GSCI Crude Oil Index Excess Return). 

 

W przypadku umiarkowanych wzrostów indeksu, partycypacja inwestora w zyskach będzie mieścić się w przedziale od 60% do 100%. Jej ostateczny poziom zostanie określony na jeden dzień przed zakończeniem subskrypcji. 

 

W przypadku znacznych wzrostów na rynku ropy naftowej (wzrost indeksu o ponad 85%), inwestycja zakończy się automatycznie, a inwestor otrzyma 100% zainwestowanej składki oraz dodatkowy kupon w wysokości 5,27%. 

 

Produkt oferuje pełną gwarancję kapitału, bez względu na koniunkturę na rynku ropy naftowej w dacie zapadalności inwestor otrzyma zwrot 100% składki zainwestowanej. 

 

Forma ubezpieczenia na życie i dożycie zakłada wypłatę zysku z inwestycji bez obciążania go podatkiem od zysków kapitałowych. Minimalna wysokość składki to 5 tys. zł, a maksymalny horyzont czasowy inwestycji wynosi 3 lata. Subskrypcja potrwa od 2 do 25 marca br.

 

Kredyt Bank rozpoczął subskrypcję EKO ENERGII – 4,5 – letniego produktu w formie ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, opartym na notowaniach spółek z sektora alternatywnych źródeł energii. 

 

Wpłacona składka (co najmniej 1 tys. zł), po potrąceniu opłaty za zawarcie umowy, inwestowana jest w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy EKO ENERGIA. Wszystkie jego aktywa inwestowane są w luksemburskim funduszu z ochroną kapitału KBC Life Invest Fund Warta Premium Alternative Energy - 1, utworzonym i zarządzanym przez KBC Life Fund Management S.A. 

 

Na koniec okresu ubezpieczenia klient otrzyma zainwestowany kapitał powiększony o wypracowany zysk. Stopa zwrotu jednostek uczestnictwa funduszu zależy od wzrostu wartości koszyka akcji 18 spółek z sektora alternatywnych źródeł energii. 

 

Maksymalny wzrost wartości jednostki uczestnictwa funduszu może wynieść 40%. Subskrypcja EKO ENERGII potrwa od 2 marca do 30 kwietnia br. Klient, który wykupi produkt w placówce banku, będzie mógł dodatkowo założyć 3-miesięczną lokatę, oprocentowaną na 10% w skali roku. 

 

Maksymalnie na depozycie można ulokować kwotę odpowiadającą połowie środków zainwestowanych w EKO ENERGIĘ.

 

Deutsche Bank wprowadził Lokatę db Trio Plus, łączącą w sobie element depozytowy i inwestycyjny. 

 

W skład lokaty wchodzą 2 lokaty terminowe: 1-miesięczna lokata o oprocentowaniu 11% (20% całości kapitału), 6-miesięczna - o oprocentowaniu 9% (30% całości kapitału) oraz inwestycja w produkt strukturyzowany db Gwarancja Zyskowna Energia (50% wpłaconych środków). 

 

Aby zainwestować w db Trio Plus, należy posiadać konto osobiste w Deutsche Banku (nowi klienci mogą otworzyć je za darmo na okres 12 miesięcy). Minimalna kwota lokaty wynosi 10 tys. zł.

 

Produkty kredytowe:

 

Od 2 marca klienci Deutsche Banku zapłacą wyższe prowizje, m. in. za przyznanie lub zwiększenie limitu kredytowego w ramach konta osobistego, sporządzenie aneksu do umowy kredytowej lub zmianę warunków umowy kredytu mieszkaniowego.

 

MultiBank wprowadził do oferty Kredyt na podatek PIT – produkt skierowany do osób, które w tym roku staną przed koniecznością dopłaty na rzecz Urzędu Skarbowego. 

 

Z kredytu mogą skorzystać nie tylko obecni klienci banku, ale również klienci potencjalni,  w szczególności osoby wykonujące wolne zawody. 

 

Aby otrzymać kredyt, należy w okresie od 2 marca do 30 kwietnia br. złożyć wniosek kredytowy wraz z kopią deklaracji podatkowej. W wyjątkowych przypadkach bank może zażądać przedstawienia dokumentów potwierdzających zatrudnienie. 

 

Kwota kredytu zawiera się w przedziale od 3 tys. do 50 tys. zł, przy czym nie może być wyższa niż kwota wskazana w deklaracji podatkowej jako kwota podatku do zapłaty. Maksymalny okres kredytowania wynosi 60 miesięcy, a kredyt nie wymaga zabezpieczenia. 

 

Oprocentowanie kredytu na podatek PIT jest zmienne i wynosi 12,49% (dla posiadaczy MultiKonta ja, my, jestem) lub 11,49% (dla członków Klubu Aquarius). Prowizja za udzielenie kredytu to minimum 1,5% pożyczanej kwoty.

 

Od 3 marca w Volkswagen Bank direct obowiązuje nowe, niższe oprocentowanie Kredytu Plus (kredytu gotówkowego na kwotę od 3 tys. do 50 tys. zł). 

 

Oprocentowanie kredytu wynosi obecnie – w zależności od okresu spłaty - od 9,95% do 16,95% w skali roku (wcześniej: od 9,95% do 19,45%).

 

Alior Bank obniżył oprocentowanie kart kredytowych. 

 

Od 3 marca wynosi ono: dla zadłużenia poniżej 5 tys. zł - 21,00% w skali roku (zmiana z 22,00%), dla zadłużenia od 5 tys. zł do 10 tys. zł – 20,00% w ujęciu rocznym (spadek z 21,00%). Oprocentowanie dla zadłużeń od 10 tys. zł do 20 tys. zł oraz powyżej 20 tys. zł nie uległo zmianie i wynosi odpowiednio: 19,00% i 17,00% w skali roku.

 

4 marca Kredyt Bank wycofał ze swojej oferty kredyty walutowe (w euro i frankach szwajcarskich).

 

Powodem tej decyzji jest rosnące ryzyko udzielania tych kredytów w następstwie wzrostu kursu walut oraz sytuacji na rynkach międzynarodowych. Decyzja banku wynika z ostrożnościowego podejścia do oceny ryzyka oraz konserwatywnej polityki kredytowej.

Kościoły zdrowego ciała, siłownie obeszły przepisy

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
faremka

Lokata to nie jest żadna inwestycja. Dobre pieniądze robi się na tym, co ma szczególnie niskie wyceny, a właśnie takie wyceny mają w tym momencie hale magazynowe. Obserwujecie co się dzieje w bazie Jartomu?  To nieruchomości teraz przynoszą zyski - zresztą widać to po szybkości tego, w jakim tempie znikają kolejne inwestycje.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3