Jutro otwarcie unikatowego Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku

Mariusz Jarzombek
Z muzealnych ścian spoglądają portrety byłych dyrektorów huty Malapane. "Listę” otwiera hrabia Friedrich von Reden. Są też unikatowe mapy i masa wyprodukowanych tu przedmiotów.
Z muzealnych ścian spoglądają portrety byłych dyrektorów huty Malapane. "Listę” otwiera hrabia Friedrich von Reden. Są też unikatowe mapy i masa wyprodukowanych tu przedmiotów. Mariusz Jarzombek
W Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi zgromadzono niezwykłe na skalę europejską eksponaty. Placówka będzie działać w biurowcu huty.

Jednym z największych rarytasów będzie z pewnością 50-kilogramowa bryła żeliwa wydobyta z dymarki niedaleko Szczedrzyka.

- Musimy to jeszcze zbadać, ale najprawdopodobniej jest średniowieczna - mówi Tomasz Juros, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi, które od lat zbiera pamiątki dotyczące Ozimka i okolic.
Ciekawostką ekspozycji ma być też pierwszy, pochodzący z 1800 roku, katalog wyrobów hut królewskich w Ozimku, Gliwicach i Zagwiździu.

- Wydawnictwo zostało przygotowane na I wystawę światową w Londynie, myślę, że zazdrościć będzie go nam wiele dużych muzeów - komentuje Juros, wskazując, że w albumie znajdziemy zdjęcia pierwszych wykonanych w Ozimku żeliwnych mostów.

Najstarszy w Europie żeliwny most wiszący stoi obok muzeum i razem z nim będzie stanowił całość.

Na pierwszej wystawie, pt. "Królewskie żeliwo", zobaczymy mapy, zdjęcia, rysunki i wiele wyrobów stworzonych w Ozimku oraz okolicznych hutach prywatnych, a było ich blisko 30.

Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów stowarzyszenia i jego członków, a także innych mieszkańców gminy.

- W przyszłości chcielibyśmy również stworzyć muzeum miasta - zaznacza prezes Juros.

Na razie placówka ma być czynna w weekendy, w przyszłości członkowie stowarzyszenia zamierzają pełnić w niej dyżury także w tygodniu. W planie są kolejne wystawy tematyczne - zbiory stowarzyszenia są bowiem bardzo bogate. Uroczyste otwarcie muzeum jutro o godzinie 13.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska