Już 19 sierpnia rusza Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Będą dobre emocje, tradycyjny folklor i dziedzictwo gór

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Będzie bardzo kolorowo - wystąpią zespoły z wielu europejskich państw
Będzie bardzo kolorowo - wystąpią zespoły z wielu europejskich państw Fot. Łukasz Bobek
To będzie niepowtarzalna okazja, by móc obcować z kulturą Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji czy Macedonii, Ukrainy, Słowacji, Grecji oraz Czech - w Zakopanem już po raz 53. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Od 19 do 26 sierpnia turystyczna stolica Polski stanie się stolicą tradycyjnego folkloru. Festiwal co roku przyciąga tysiące fanów z kraju oraz z zagranicy.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to inicjatywa sięgająca do źródeł kultury ludowej i odwołująca się do lokalnych tradycji ziem górskich różnych krajów Europy i świata. Przez minione 50 lat w prestiżowej imprezie folklorystycznej uczestniczyło blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny folklor oraz zapomniane obrzędy, które przyciągają tłumy turystów.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to inicjatywa sięgająca do źródeł kultury ludowej i odwołująca się do lokalnych tradycji ziem górskich różnych krajów Europy i świata. Przez minione 50 lat w prestiżowej imprezie folklorystycznej uczestniczyło blisko 600 zespołów z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny folklor oraz zapomniane obrzędy, które przyciągają tłumy turystów.

- Już dziś serdecznie zapraszamy na 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który pozwoli na nowo odkryć w Zakopanem to co najlepsze. To święto różnorodności, podczas którego przybyli z całego świata goście cieszą się wspólnym świętowaniem dzielą się swoja muzyka, sztuką, tańcem i rzemiosłem. To jedyna w swoim rodzaju Impreza, a zarazem atrakcyjna propozycja w ofercie turystyczne] miasta, która przyciąga rzesze fanów z całej Polski. Turyści przybywają pod Giewont, by z góralami z różnych zakątków świata przeżywać folklorystyczna przygodę. W drugiej połowie sierpnia nasze miasto kolejny raz stanie się miejscem spotkań ponad barierami geograficznymi, kulturowymi i językowymi - mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane.

Program tegorocznego Festiwalu wypełniają występy zespołów regionalnych z całego świata, ale także wiele imprez i atrakcji towarzyszących. Swoją kulturę zaprezentują zespoły z: Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bosni i Hercegowiny, Turcji, Macedoni,
Ukrainy, Słowacji, Grecji, Czech i Polski. Tegoroczna edycje festiwalu rozpocznie wyjątkowy koncert pt. „W krainie Barona Cygańskiego" Szalone skrzypce i muzyka świata, czyli Roby Lakatos (skrzypce), Anna Wandtke (skrzypce), Julius Csik (cymbały),
Kalman Cseki (fortepian), Paweł Zagańczyk (akordeon), Sebastian Wypych (kontrabas, dyrygent) wraz z Orkiestra Beethovenowska. Na festiwalowej scenie wystąpi również zespół Hajda Banda. W maju 2022 roku grupa zdobyta III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja". Prawdziwa wisienka, na torcie będzie koncert zespołu Trebunie - Tutki z Quintetem Urmuli (Gruzja) prezentujący ich wspólny album „Duch Gór"/"The Spirit of the Mountains"

- Podczas tegorocznego Festiwalu podejmiemy temat macierzyństwa, traktując to jedno z najstarszych i najważniejszych zadań jako motyw przewodni naszego sierpniowego święta folkloru. Zajmiemy się rola kobiety w ognisku domowym, podkreślając jej ogromne znaczenie w życiu rodzinnym i społecznym oraz ponadczasowe doświadczenie łączące pokolenia - mówi Hanna Rybka, Dyrektor Artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Gorskich.

Głównym punktem festiwalu jest konkurs, którego uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Całe wydarzenie odbywa się na głównej ulicy Zakopanego, czyli Krupówkach oraz w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej.

- Siła zakopiańskiego Festiwalu jest umacnianie więzi i pielęgnowanie najbardziej wartościowych elementów kultury. To da naszego miasta niezwykle ważne święto, które jest częścią bogatej oferty wakacyjnej pod hasłem „Zakopane dobre eMOCje", promującej różnorodność i dziedzictwo stolicy Tatr. Wypoczynek w Zakopanem to gwarancja wyłącznie dobrych emocji. To atmosfera miasta oraz gościnność jego mieszkańców sprawiają, że jest ono jednym z najchętniej wybieranych miejsc do aktywnego odpoczynku, obcowania z natura i bogata kultura - dodaje Beata Majcher, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska