Już niedługo święcenia kapłańskie w Opolu. Jest odezwa biskupa do wiernych

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Liczba diakonów przyjmujących święcenia i kleryków formujących się w seminarium każdego roku maleje.
Liczba diakonów przyjmujących święcenia i kleryków formujących się w seminarium każdego roku maleje. Łukasz Biernacki
W związku z zaplanowanymi na najbliższą sobotę (18 maja) święceniami kapłańskimi w diecezji opolskiej, biskup Andrzej Czaja napisał list skierowany do wszystkich wiernych w regionie. Apeluje w nim do nieustannej modlitwy o powołania i odnowienie przymierzy z Bogiem.

W sobotę na kapłanów wyświęconych zostanie 4 absolwentów opolskiego seminarium duchownego. Będą to:

  • Diakon Tomasz Piotr Łabys z parafii św. Andrzeja w Kamienniku,
  • Diakon Romuald Mawakina Tchilabalo Mozou z parafii św. Franciszka Ksawerego w Sotouboua w Togo,
  • Diakon Rafał Krzysztof Woszek z parafii Nawiedzenia NMP w Polskiej Nowej Wsi.
  • Diakon Patryk Adler z parafii św. Jacka w Sośnicy.

Pierwszych trzech z nich przyjmie sakrament w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. Z kolei diakon Patryk Adler wyświęcony zostanie w katedrze św. Piotra i Pawła w Gliwicach.

W liście do wiernych na tę okoliczność biskup Andrzej Czaja zapowiedział, że uroczystości w Opolu przewodniczył będzie Célestin-Marie Gaoua z Togo.

- Od kilkudziesięciu lat funkcjonuje bowiem partnerstwo pomiędzy Diecezją Opolską a Diecezją Sokodé, w której posługują nasi misjonarze. Po raz pierwszy kleryk pochodzący z tej diecezji ukończył studia na wydziale teologicznym w Opolu i odbył formację w naszym seminarium. Wcześniej biskupi z diecezji Sokodé udzielali już dwukrotnie święceń prezbiteratu w Opolu: w 1980 i w 1995 roku - napisał opolski ordynariusz.

W odezwie do diecezjan biskup napisał też o swoich obawach związanych z odchodzeniem młodych od kościoła i małej liczbie kleryków formujących się obecnie w opolskim seminarium.

- Niestety, nasza młodzież dość powszechnie zaniedbuje dziś rozeznawanie woli Bożej na drogę życia. Wielu młodych lekceważy sakrament małżeństwa, a przecież nie jest on ciężarem, lecz wielkim umocnieniem oblubieńczej miłości ludzi poprzez zanurzenie jej w doskonałej miłości Boga. Ponadto, w naszym seminarium mamy zaledwie 19 alumnów dla dwóch diecezji (gliwickiej i opolskiej) - czytamy w liście.

Wobec tego problemu biskup zaapelował do wiernych o gorliwą i nieustanną modlitwę o powołania.

- Dlatego po raz kolejny proszę Was, aby w naszych parafiach, domach zakonnych, wspólnotach modlitewnych, ale również w naszych rodzinach i osobiście nie ustawać w modlitwie o nowe powołania do służby Bożej.

W pozostałych akapitach listu ordynariusz diecezji opolskiej przypomniał też o sensie uczestnictwa w nabożeństwach majowych i czerwcowych. Biskup wystosował również zaproszenie do wiernych na koncert uwielbienia organizowany tradycyjnie w uroczystość Bożego Ciała oraz na pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców, która odbędzie się w ostatni weekend czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska