Już od dziesięciu lat młodzi rozmawiają ze świadkami historii

red
W ramach Archiwum Historii Mówionej młodzież umieszcza w globalnej sieci wspomnienia świadków przeszłości.
W ramach Archiwum Historii Mówionej młodzież umieszcza w globalnej sieci wspomnienia świadków przeszłości. Fot. DWPN
W piątek, 12 X w Opolu odbędzie się konferencja pt. „Siła dialogu - 10 lat rozmów młodzieży ze świadkami historii”. Rozpoczęcie o 16.00.

Sympozjum w Sali Orła Białego będzie podsumowaniem 10-lecia funkcjonowania Archiwum Historii Mówionej prowadzonego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Efektem jego funkcjonowania jest 550 wywiadów radiowych i telewizyjnych. Są one dostępne na stronie www.e-historie.pl Rozmowy przeprowadziło 320 uczniów z 430 świadkami historii. (Na konferencji zostanie pokazana nowa szata graficzna strony).

Część wywiadów opublikowano w postaci książkowej i na płytach CD. Oto tytuły publikacji: „Zwyczaje i obyczaje na Górnym Śląsku”, „II wojna światowa we wspomnieniach”, „Na przedwojennym Górnym Śląsku”, „Nauka i praca”, „Lata 80. i 90. na Górnym Śląsku”. W listopadzie ukaże się: „Kobiety o kobietach na Górnym Śląsku”.

Na konferencji o istocie i sensie przywoływania i rejestrowania wspomnień świadków rozmawiać będą: dr Christian Wagner z Centrum Przeciwko Wypędzonym w Bonn, prof. Krzysztof Ruchniewicz z Centrum im. Willy Brandta, prof. Tomasz Grzyb, psycholog społeczny, Adriana Kapała, sekretarz programu AHM Ośrodka Karta, ks. Henryk Schroeder, świadek historii.

W programie jest też uroczyste rozdanie nagród w ramach konkursu „Rok 1945 oczami dziadka i babci. Zachowaj od zapomnienia historię swojej rodziny”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska