W dniach 14 i 15 września 2024 odbędzie się w centrum Opola Jarmarkowi Franciszkańskiemu. Ta dwudniowe kolorowe święto już na stałe wpisało się w kalendarz wrześniowych wydarzeń stolicy regionu. Jak zwykle przygotowano wiele atrakcji kulinarnych i kulturalnych.
- To już 24 edycja imprezy. Dla nas to szczególny czas, kiedy chcemy otworzyć drzwi naszego kościoła, klasztoru oraz nekropolii Piastów i zaprezentować to, co od strony historycznej oraz duchowej Franciszkanie wnoszą w przestrzeń miasta. To taki czas Sacrum commercium, czyli świętej wymiany - mówi o. Lucjusz Wójtowicz, gwardian opolskich Franciszkanów.
Jarmark Franciszkański będzie okazją nie tylko do duchowej, ale i kulturalnej uczty. To za sprawą programu artystycznego, który jak co roku przygotował Młodzieżowy Dom Kultury.
- Po wakacyjnej przerwie można będzie zobaczyć na scenie zespoły na stałe pracujące w MDK-u, jak zespół Pieśni i Tańca Opole, zespół taneczny Pech, zespół tańca nowoczesnego Adena, a także wokalistów ze studia piosenki Debiut i Studia EM. Na scenie jarmarkowej wystąpią także zaproszeni goście – zapowiada Elżbieta Marciniszyn, dyrektor MDK.
W sobotę standardy muzyki rozrywkowej wykona orkiestra dęta z parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, wieczorem wystąpi z kolei grupa muzyczna 3DNI 3NOCE, znana z Festiwalu Życia w Kokotku. W niedzielę usłyszymy zaś: zespół LOS COMPANIEROS z porywającą muzyką z Peru, Boliwii i Ekwadoru, zobaczymy Akademia Tańca Irlandzkiego SALAKE z Gliwic, a także laureatów 7. Przeglądu Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu Ziemio Cała” oraz Wspólnotę Dawid z Opola.
W tym roku zaplanowano także pokazy kina pod chmurką. W ogrodzie klasztornym odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Święty Franciszek z Asyżu”, a w kościele oo. Franciszkanów lubiany przez opolan koncert organowy pt. „Muzyka przy świecach” w wykonaniu Magdaleny Czekaj (sopran) i Macieja Lamma (organy).
W naszej galerii prezentujemy zdjęcia z poprzednich edycji tej imprezy.
Jarmark Franciszkański będzie również okazją do tego, by smakować wyjątkowe specjały oraz zakupić oryginalne przedmioty. Okolica Kościoła Franciszkanów (od ul. Krakowskiej do Rynku) wypełni się kramami z unikalnymi wyrobami rękodzielniczymi i regionalnymi przysmakami.
Podczas imprezy, jak co roku, można będzie kupić tradycyjne krówki, pajdy chleba ze smalcem i ziołami oraz lemoniadę franciszkańską.
Jest jeszcze jeden powód do tego by wziąć udział w wydarzeniu. Podczas Jarmarku Franciszkańskiego będzie można przekroczyć zamkniętą furtę i zwiedzić niedostępny na co dzień klasztor. Na terenie ogrodu zaplanowano także animacje dla dzieci oraz rodzinne warsztaty edukacyjno-artystyczne.
Co ważne, tegoroczny Jarmark zbiega się z 800-leciem Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu.
- Święty Franciszek otrzymał stygmaty na górze La Verna we Włoszech, gdzie modlił się 14 września 1224 roku, tuż przed uroczystością Podważenia Krzyża Świętego - przypomina o. Lucjusz Wójtowicz.
To niezwykłe doświadczenie miało ogromny wpływ na życie i nauczanie św. Franciszka oraz na rozwój ruchu franciszkańskiego.
Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej w Opolu podkreśla z kolei, że Kościół Franciszkanów to jeden z najważniejszych zabytków Opola.
- Jesteśmy w tracie realizacji inwestycji związanej z renowacją dachu w klasztorze. Dodatkowo te środki, które zostaną zebrane podczas Jarmarku również przyczynią się do zachowania tego ważnego dziedzictwa kulturowego. Bardzo się cieszymy, że ten jarmark już tak na stałe wpisał się w tradycję naszego miasta i już niebawem rozpocznie się to wielkie radosne kolorowe święto – mówi.
Organizatorami Jarmarku są: Wspólnota Zakonu Franciszkanów, Miasto Opole, oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?