Kącik na tarasie dobry dla grilla

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
W zamykanym grillu można upiec chleb i szynkę.
W zamykanym grillu można upiec chleb i szynkę. kamratowka.pl
Otwarty kominek przy ścianie domu jest doskonałym miejscem na wspólne biesiadowanie.

Grillowanie stało się bardzo popularnym sposobem spędzania czasu. Każdy, kto ma obok domu nawet niewielki ogród, stara się wydzielić w nim miejsce na stacjonarny grill lub polową kuchnię, by można było wraz z gośćmi biesiadować na wolnym powietrzu.

Działki pod domy są jednak coraz mniejsze, więc szuka się rozwiązań, które połączą przyjemność podejmowania gości na powietrzu z ekonomicznym wykorzystaniem niewielkiej okołodomowej przestrzeni. Takim rozwiązaniem jest zbudowanie kominka na tarasie.

- Tego typu kominek najłatwiej buduje się wraz z domem - uważa Waldemar Lepik z firmy kominkarskiej w Biadaczu. - Właściciele najczęściej nie rezygnują z kominka wewnątrz domu, a architekci mogą wtedy tak rozplanować wnętrze, by było ono najbardziej funkcjonalne.
Umieszczenie obu kominków na jednej ścianie jest rozwiązaniem dość popularnym, ale nie najwygodniejszym.

W zamykanym grillu można upiec chleb i szynkę.
(fot. kamratowka.pl)

Kominek wewnętrzny znajdujący się na ścianie z oknami powoduje, że często brakuje w salonie miejsca na wygodne rozłożenie siedzisk lub zaburzone są ciągi komunikacyjne. Takich błędów można uniknąć, jeśli projekt będzie starannie przemyślany. Nawet jeśli ktoś już ma dom z kominkiem w salonie, może marzyć o dobudowaniu zewnętrznego na tarasie.

- Radzę zaczynać starania o jego budowę od zaproszenia kominiarza - zaleca Waldemar Lempik. - Fachowiec sprawdzi, jak rozwiązane są kominy, i zaleci najlepszy sposób usytuowania zewnętrznego griila. Jedno jest pewne: każdy kominek musi mieć własny przewód kominowy o odpowiednich wymiarach w stosunku do wielkości paleniska.

Podłączenie sąsiadujacych ze sobą przez ścianę kominków jest niedopuszczalne, mimo że kominka w salonie używa się jesienią i zimą, a ten na tarasie rozpala latem. Komin zewnętrznego kominka musi też mieć bardzo dobrą izolację termiczną. Jeśli o to nie zadbamy, kominek będzie miał słaby ciąg, bo dym będzie się szybko ochładzał.

Warto pamiętać o tym, że kominek należy starannie odizolować od elewacji. Podczas grillowania często pryska tłuszcz i ją szybko zabrudzi.

Płyty fundamentowe kominków wykonuje się na tej samej głębokości co ława ściany zewnętrznej. Trzeba też zadbać o to, aby przed kominkiem ułożyć niepalny materiał przy podstawie. Mogą to być płytki gresowe, kamienie lub cegły klinkierowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska