Kadrowe zmiany w spółkach rolnych skarbu państwa na Opolszczyźnie. Józef Stępkowski odwołany

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Józef Stępkowski od 2020 roku był prezesem jednocześnie dwóch państwowych spółek rolnych na Opolszczyźnie.
Józef Stępkowski od 2020 roku był prezesem jednocześnie dwóch państwowych spółek rolnych na Opolszczyźnie. Krzysztof Strauchmann
Anetta Sałacka jest od poniedziałku 17 czerwca prezesem państwowej spółki Stadnina Koni w Prudniku. Arkadiusz Kożuszko został tydzień wcześniej prezesem drugiej rolnej spółki Skarbu państwa czyli Ośrodka Hodowli Zarodowej w Głogówku. Zastąpili Józefa Stępkowskiego, który pełnił jednocześnie oba stanowiska.

O zmianach na stanowiskach kierowniczych w państwowych spółkach rolnych zdecydowała warszawska centrala Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zmiany kadrowe są ostatnio dokonywane w wielu spółkach, podległych pod KOWR.

Stadnina Koni w Prudniku to państwa spółka rolna, uznana za tzw. strategiczną, a więc niepodlegającą prywatyzacji. Gospodaruje na 2,5 tysiąca hektarów państwowych gruntów rolnych. W Wierzbcu prowadzi nowoczesną oborę dla 700 sztuk bydła. W Chocimiu pod Prudnikiem utrzymuje też stado około stu koni, specjalizuje się w hodowli koni półkrwi rasy małopolskiej. Zatrudnia ponad 80 ludzi.

Stadnina Koni Prudnik pod kobiecą ręką

Józef Stępkowski w 2016 roku został pełniącym obowiązki prezesa stadni, a dwa miesiące później wygrał konkurs na prezesa. Był związany z politykiem Solidarnej Polski Patrykiem Jakim. Na początku wszedł konflikt ze środowiskiem koniarzy, zwolnił np. znaną i cenioną hodowcę koni Katarzynę Wiszowaty. Potem sytuacja się uspokoiła. Jego osiągnięciem jest budowa nowoczesnego jałownika w Wierzbcu. Inwestycja warta 15 milionów złotych została oddana do użytku w 2022 roku. On też zaangażował stadninę w projekt budowy biogazowni w Wierzbcu, do której ma być dostarczana gnojowica z hodowli SK Prudnik. Głównym źródłem dochodów stadniny jest sprzedaż mleka, która obecnie jest dochodowa. SK Prudnik notuje dobrą sytuację finansowa.

Anetta Sałacka to od 5 lat prezes Ludowego Klubu Jeździeckiego „Lewada” w Zakrzowie. W ostatnich wyborach samorządowych kandydowała do sejmiku z listy Koalicji Obywatelskiej. W materiałach wyborczych była przedstawiana jako „Animator kultury, działacz sportowy, społecznik. Prezes Ludowego Klubu Jeździeckiego „Lewada”. W przeszłości Radna gminy Polska Cerekiew, wieloletnia Prezes Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Euro – Country, wiceprzewodnicząca Rady Opolskiego Oddziału NFZ; członkini Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego. Organizatorka Jeździeckich Mistrzostw Gwiazd Art Cup, Festiwali Zdrowia, Opolskiego Dnia Rodziny, Targów Senior Expo, imprez dla osób niepełnosprawnych, koncertów, spektakli oraz niezliczonej ilości zawodów jeździeckich międzynarodowych, krajowych i regionalnych”.

OHZ Głogówek po zmianach

Od 2020 roku Józef Stępkowski pełnił także obowiązku drugiej państwowej spółki rolnej na Opolszczyźnie Ośrodka Hodowli Zarodowej w Głogówku. Miał to być wstęp do połączenia obu spółek, ale do tego nigdy nie doszło. 13 czerwca został odwołany także z tego stanowiska, a zastąpił go Arkadiusz Kożuszko z Prudnika, opolski działacz Agrounii, bliski współpracownik lidera Agrounii, obecnie wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska