Kajakarstwo. Nasza młodzież z medalami

Grzegorz Dembinski
W Bydgoszczy odbyły się mistrzostwa Polski do lat 23. Zawodnicy AZS-u Politechnika Opole wrócili z dwoma najważniejszymi tytułami i brązem.

O pierwszy medal postarała się osada K-2 na 500 m Michał Bil i Cezary Ostrowski (AZS Politechnika Opole). Na 3 miejscu zakończyli oni swoją eliminację, a w finale wywalczyli brązowy medal, walcząc do samego finiszu. Lepsze okazały się nieznacznie dwójki AZS Gorzów Wlkp. i Energetyka Poznań

Na najwyższym stopniu podium Bil stanął razem z Marcin Przypadło (AZS Politechnika) w K-2 na 1000 m. Wygrali oni eliminacje, półfinał i swoją dominację potwierdzili w walce o medale. Sięgnęli po tytuł mistrzów Polski, ale po twardej walce. Byli szybsi niespełna pół sekundy od Pawła Kaczmarka i Doriana Kliczkowskiego (AZS Gorzów) i o 0,7 sek od Patryka Kulczyńskiego i Oskara Pacały (Zawisza Bydgoszcz). Z kolei Adam Kalus - Łukasz Szczerba (Gwardia Opole) odpadli w półfinale.

Złote krążki zawisły jeszcze na szyjach Mateusza Borgieła i Grzegorza Szpynda. Dwójka kanadyjkarzy AZS-u Politechnika na 1000 m uzyskała najlepszy wynik w eliminacjach i pewnie awansowała do decydującego biegu. W nim znów byli najlepsi i uzyskali wynik lepszy o dwie sekundy od Mikołaja Maliszewskiego i Łukasza Witkowskiego (Posnania Poznań) i o cztery od Marcela Hołdaka i Mateusz Blachy (KKS Nowa Sól).

Poza tym 19-letni Kalus na kajakowej jedynce w swoim debiucie w młodzieżowcach startował na 1000 m i dotarł dość szczęśliwie do finału, w którym był dziewiąty. Z kolei na 200 m w półfinale zajął 4. miejsce i płynął w finale B. Wygrał go i zajął ostatecznie 10. pozycję.

W C-1 na 200 m Szpynda w półfinale był drugi i znalazł się w biegu o medale. W nim do mety dopłynął jako siódmy. Z kolei na 1000 m z trzecim wynikiem dostał się do finału A, a Borgieł z 3 miejsca w swojej eliminacji. W walce o podium Szpynda minimalnie przegrał brąz i zajął 4. lokatę, a jego klubowy kolega był ósmy.

Z kolei Aleksandra Jacewicz (OTK Opole) w eliminacjach C-1 na 200 m była trzecia, ale wygrała swój półfinał z najlepszym czasem w stawce. Ostatecznie była siódma, a czas z półfinału dałby jej 5. lokatę. Wreszcie Paulina Markiewicz (AZS Politechnika) przebrnęła eliminacje i półfinał w „jedynkach” kajakowych na 200 m. W finale A przypłynęła jako siódma.

Wraz z Zuzanną Wolbach (AZS Politechnika) na w K-2 na 500 m, awansowały do rozgrywki o medale z 2. miejsca, a ostatecznie sklasyfikowane zostały jako siódma osada w kraju.