Kajakarstwo. Opolscy mastersi okazali się najlepsi w Wałczu

Roman Figielus
Roman Figielus Zbiory prywatne
Bardzo dobrze spisali się nasi weterani podczas oficjalnych Mistrzostw Polski masters. Reprezentanci Gwardii Opole sięgnęli po cztery krążki.

W Wałczu Romuald Figielus zawodnik i trener Gwardii zdobył dwa mistrzowskie tytuły, jeden dorzucił jeszcze Ilja Sazonow, który wraz z Przemysławem Zielińskim sięgnęli jeszcze po srebro w „dwójce”.

- W mistrzostwach wzięło udział 110 zawodników z Polski, promując zdrowy styl życia i zabawę w sport - mówi Figielus. - Pogoda dopisała, atmosfera była super, a wszyscy znów przeżywali swoje starty jak za dawnych lat.

Figielus w kanadyjkach jedynkach wywalczył dwa tytuły mistrza kraju. Na 200 metrów w kategorii 50-54 lata uzyskał czas 49,514 sek i wyprzedził Mirosława Olejnika z Energetyka Gryfino (56,019 sek) i Ryszarda Mazura z KSWKaj Na Fali Kraków (57,998 sek). Po raz drugi na najwyższym stopniu opolanin stanął po finale na 1000 metrów. Na tym dystansie uzyskał wynik 4.22,435 min, a jego rywale zamienili się miejscami. Drugi był Mazur (4.58,201), a trzeci Olejnik (5.09,573).

Nasz mistrz z Opola uzyskał najlepsze czasy z grona wszystkich kanadyjkarzy startujących w różnych kategoriach wiekowych od 35 do 59 lat .

Młodszy z gwardzistów Sazonow (kat. 40-44 lata) na kajaku K-1 na 1000 metrów triumfował z czasem 3.59,014 minuty, na mecie zdecydowanie wyprzedzając Sławomira Lewalskiego ( Astoria Bydgoszcz) - czas 4.09,421 min oraz Tadeusza Wieprzkoskiego (Olimpia Elbląg) - czas 4.37,830 min. W biegu na tym dystansie płynął także trzeci z naszych kajakarzy Zieliński. W kategorii wiekowej 45-49 lat uplasował się na 4 miejscu. Wraz z Sazonowem stanęli na drugim stopniu podium w wyścigu osad K-2 na 1 km.