Kajakarze AZS-u Politechnika Opolska zdobyli srebrne medale na mistrzostwach świata w Kanadzie

Paweł Sładek
Reprezentanci KU AZS Politechniki Opolskiej Aleksandra Jacewicz i Arsen Śliwiński zdobyli srebrne medale na mistrzostwach świata w kajakarstwie w kanadyjskim Halifax.

Zakończone w ubiegłą niedzielę mistrzostwa świata w kajakarstwie przebiegły pomyślnie dla Aleksandry Jacewicz i Arsena Śliwińskiego z KU AZS Politechniki Opolskiej. Byli to jedyni reprezentanci opolskiego klubu, którzy jednak zakończyli zmagania na drugim stopniu podium w swoich kategoriach.

Aleksandra Jacewicz wraz z Sylwią Szczerbinską, Katarzyną Szperkiewicz i Julią Walczak wywalczyła srebrny krążek w klasie C4 Women 500. Swoją rywalizację Polki minimalnie przegrały z Kanadyjkami, występującymi w składzie: Sophia Jensen, Sloan Mackenzie, Katie Vincent, Julia Osende. Do pełni szczęścia zabrakło niewiele, bo 0,17 sekundy. Biało-czerwone ukończyły finałowe starcie z czasem 1,56,31.

Tuż za Polkami zameldowały się Węgierki (Giada Bragato, Virag Balla, Kincso Takacs, Bianka Nagy), następnie Meksykanki i Amerykanki. Ekipy z Hiszpanii i Ukrainy nie wystąpiły w finałowym biegu.

Jacewicz zajęła również 8. miejsce w klasie C2 Womem 200 wraz z Magdą Stanny.

Kategoria C4 500 okazała się być zbawienną również dla męskiej załogi z Polski. Arsen Śliwiński wraz z Aleksandrem Kitewskim, Wiktorem Głazunowem i Normanem Zezuła sięgnęli po srebro, ulegając jedynie Hiszpanom (Joan Moreno, Pablo Grana, Manuel Fontan, Adrian Sieiro), do których zabrakło 0,49 sekundy (1,39,91).

Brąz zdobyli Ukraińcy (Vitaliy Vergeles, Andrii Rybachok, Yurii Vandiuk, Taras Mishchuk – 1,40,52), a na kolejnych lokatach uplasowali się Węgrzy i Kanadyjczycy. W finałowym starcie zabrakło Niemców.

M.in. dzięki świetnej formie kajakarzy opolskiej ekipy, Polska zajęła trzecie miejsce w medalowej klasyfikacji generalnej mistrzostw z dorobkiem siedmiu krążków (3-3-1). Pierwsze miejsce należy do Hiszpanii (4-2-2), a drugie do Węgier (4-1-6).