Kameleon Team z Politechniki Opolskiej 13. na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Prof. Mirosław Szmajda (pierwszy z lewej) z ekipą Kameleon Team na zawodach w Starachowicach.
Prof. Mirosław Szmajda (pierwszy z lewej) z ekipą Kameleon Team na zawodach w Starachowicach. Archiwum po
W drugiej dziesiątce na 65 uczestniczących zespołów zajęli reprezentanci Politechniki Opolskiej. Opolski łazik doskonalony jest od czterech lat.

W zawodach w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach udział wzięło ponad 300 uczestników z uczelni technicznych z całego świata: studentów, absolwentów, doktorantów i nauczycieli akademickich pasjonujących się eksploracją kosmosu. Tylko 30 z uczestniczących drużyn przyjechało z własnymi łazikami, wśród nich opolska.

Clever Kameleon pojechał na zawody odmieniony (zainstalowano w nim nowe elementy, m.in. ramię z chwytakiem) i odchudzony, o 9 kg. Team miał zrealizować kilka zadań konkursowych, m.in. przeprowadzenie zdalne łazika od startu do mety przez punkty kontrolne, ale z utrudnieniem – bez używania kamer i systemów satelitarnych, np. GPS. czy podjęcie z ziemi i przeniesienie w wybrane miejsce kilku przedmiotów średnicy kciuka i długości kilkunastu centymetrów. Dla utrudnienia przedmioty te były przysypane częściowo ziemią.

Finalnie łazik Clever Kameleon zajął 13 miejsce na 65 sklasyfikowanych zespołów z 20 krajów. - Wyprzedziliśmy zespoły, które dysponują o wiele większymi budżetami - podkreśla opiekun prof. dr hab. inż. Mirosław Szmajda, z Wydziału Elektroniki, Automatyki i Informatyki.

W skład opolskiego zespołu wchodzili studenci i absolwenci z WEAiI: Aleksandra Kawiak, mgr inż. Mateusz Schyboll, mgr inż. Tomasz Waliczek, inż. Mateusz Wojczyk, Michał Żużałek, Paweł Wąs, Tomasz Sadkowski, a z Wydziału Mechanicznego: Artur Mendiuk i Daniel Besztak.

Prof. Szmajda wyjaśnia, że prace nad opolskim łazikiem trwają od 4 lat.Rozpoczęto je na wydziale mechanicznym, a następnie włączyli się w nie studenci z prowadzonego przez niego SKN Mikroporcek. - Dzięki łazikowi studenci realizują swoje pasje, ale też piszą o nim prace naukowe - zaznacza profesor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska