Kamień drogowy w Brzezinie

  Kamień drogowy w Brzezinie

  fot. Archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Kamień drogowy w Brzezinie

  Kamień drogowy w Brzezinie ©fot. Archiwum

  Przy polskich szosach roi się od wielkich tablic przypominających, kto zapłacił za remont każdej z dróg. Ale mało kto wie, że europejscy biurokraci nie byli pierwsi. Już ponad 400 lat temu na podobny pomysł wpadł książę brzeski Jerzy II Piast.
  Kamień drogowy w Brzezinie

  Kamień drogowy w Brzezinie ©fot. Archiwum

  Głosuj

  Głosuj


  Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Kamień drogowy w Brzezinie wyślij SMS o treści:

  BRZEG.6 na nr 71051.

  Koszt - 1,22 zł z VAT.  "Jedni budują dla nas, my dla potomności, wszystkim nam Chrystus drogę do nieba wymości" - łaciński napis o tej treści wykuty jest na imponującym granitowym kamieniu w Brzezinie, pięć kilometrów od Brzegu. Obelisk został ustawiony na polecenie księcia, który upamiętnił w ten sposób brukowanie drogi ze swojego brzeskiego zamku w kierunku Oławy.

  Co ciekawe, granit nie występuje w pobliżu Brzegu. Jerzy II musiał go więc ściągnąć z kamieniołomów w okolicach Strzelina, a transport takiego giganta (5 na 3,5 metra) był w ówczesnych czasach nie lada przedsięwzięciem.

  U szczytu kamienia jest też swoista wizytówka hojnego budowniczego wyryta w języku niemieckim: "Roku 1584 Książęca Mość Jaśnie Wielmożny Książę i Pan Georg II tego imienia Książę na Śląsku, Legnicy i Brzegu, tę drogę rozpoczął brukować i ukończył w roku 15..."

  Kamień drogowy w Brzezinie
  Niestety, jak można się domyślić po kropkach na końcu zdania, rytownikowi nigdy nie było dane uzupełnić daty. Wkrótce rozpoczął się wiek XVII, potem mijały kolejne stulecia, a utwardzona droga dotarła zaledwie kilka kilometrów dalej - do wsi Lipki.

  Dziś nie narzekają jedynie rowerzyści wyruszający z Brzegu - ruch na szosie z każdym kilometrem jest mniejszy, aż ustaje całkowicie i do sąsiedniej Oławy można dojechać cichą, wijącą się wśród pól i lasów ścieżyną. Kamień znajduje się w Brzezinie, tuż przy głównej szosie z Brzegu, ale jadąc autem, łatwo go przegapić, dlatego warto zatrzymać się przy krzyżówce prowadzącej do wsi i podejść pieszo.


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo