Kamiennik. 700 lat temu wyznaczały granicę, dziś to unikatowe zabytki w skali całego kraju. Znacie granicę św. Jana?

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Słup graniczny dawnego księstwa biskupiego. „Granica Św. Jana” w miejscowości Lipniki powstała w latach 1290-1320.
Słup graniczny dawnego księstwa biskupiego. „Granica Św. Jana” w miejscowości Lipniki powstała w latach 1290-1320. Urząd Gminy Kamiennik / Maci
Nie trzeba odbywać dalekich podróży, aby spotkać ślady dawnych czasów. Dowody na to są w gminie Kamiennik, gdzie niemal w każdej wsi znajdziemy wyjątkowe skarby kultury. Do najcenniejszych z nich należą 700-letnie słupy graniczne.

Bardzo cennym śladem przeszłości jest przebiegająca przez gminę Kamiennik Granica św. Jana, czyli granica posiadłości biskupów wrocławskich. Nazwa odwołuje się do patrona katedry i diecezji wrocławskiej, którym jest właśnie św. Jan.

- Granica powstała w wyniku konfliktu między biskupem wrocławskim a księciem Henrykiem. Dochodziło wówczas do różnych zdarzeń, m.in. uwięziony był biskup. Spór trwający kilkadziesiąt lat zakończył dopiero legat papieski. W ramach zawartej umowy została wyznaczona granica oznaczona słupami - tłumaczyła Bogusława Zapotoczna-Pająk, sekretarz gminy Kamiennik.

Zachowane kamienne słupy są unikatowym zabytkiem z epki średniowiecza. Liczą około 700 lat. Wykonano je z granitu pozyskiwanego w pobliskim pasie Wzgórz Strzelińskich, mają kształt czworograniasty, zaostrzony u góry. Każdy zawiera napis „ΤMI SCI IOHIS” będącą skrótem słów „Termini sancti Iohannis”, czyli „granice św. Jana”.

Słupy ustawiono w pobliżu wszystkich ważniejszych traktów prowadzących z Otmuchowa do Ziębic i z Nysy do Wrocławia. Niektóre z dróg nie przetrwały do dzisiaj, dlatego obecnie słupy można znaleźć w środku pola. Co ciekawe, wspomniany fragment średniowiecznej granicy dawnej kasztelani otmuchowskiej będącej w posiadaniu biskupów wrocławskich idealnie pokrywa się z obecną granicą administracyjną województw opolskiego i dolnośląskiego na odcinku na południowy-wschód od Ziębic.

Odnalezienie znanych sześciu słupów granicznych może być ciekawą przygodą dla osób odwiedzających Wzgórza Niemczysko-Strzelińskie. Wiele współczesnych map ma oznaczone słupy i przebieg samej granicy.

Wiele ciekawych miejsc odnajdziemy również w innych miejscowościach gminy. W samej wsi Kamiennik znajduje się kościół parafialny posiadający elementy barokowego wystroju i otoczony murem z przełomu XVIII/XIX wieku. W Karłowicach Wielkich stoi dom, w którym urodził się wybitny malarz niemiecki Eduard Grutzner. Z kolei w Szklarach ciekawym zabytkiem jest późnobarokowy kościół parafialny.

Najciekawszym miejscem Wilemowic jest zespół dworski z otaczającym go parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się figura kamienna św. Jana Nepomucena z przełomu XVIII i XIX wieku oraz nieczynne kamieniołomy bazaltu. Co ciekawe bazalty Wilemowic leżą w obrębie rowu Ząbkowic Śląskich, jednym z wielu uskokowych zapadlisk rozcinających Przedsudecki Blok Otmuchowsko - Strzeliński.

W parku dworskim w Cieszanowicach spotkać można ciekawe okazy flory: między innymi rośnie tam miłorząb japoński oraz kasztan jadalny.

Natomiast w Zurzycach od 8 lat trwa remont zabytkowego pałacu. Kupiło go małżeństwo Kamili i Joe Culwellów. On Amerykanin z Alabamy, ona Polka z Wrocławia. Pokochali ten pagórkowaty teren tak mocno, że związali z nim swoje życie rodzinne.

Czy trzeba bardziej przekonywać, że gmina Kamiennik to dobry kierunek nie tylko wycieczkę?

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska