Kamil Bortniczuk i Marcin Ociepa, opolscy posłowie Porozumienia, chcieli głosowania nad projektem umożliwiającym "wybory kopertowe"

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Marcin Ociepa i Jarosław Gowin
Marcin Ociepa i Jarosław Gowin Piotr Guzik
Kamil Bortniczuk i Marcin Ociepa, wiceministrowie w rządzie prawicy oraz opolscy posłowie Porozumienia, głosowali za wprowadzeniem pod obrady Sejmu projektu umożliwiającego przeprowadzenie głosowania w wyborach prezydenckich 10 maja w formie korespondencyjnej. Podobnie zrobiła większość posłów tej formacji, choć ich lider - Jarosław Gowin - ostro tę inicjatywę krytykował i jej nie poparł.

PiS prze ku temu, aby wybory prezydenckie odbyły się w terminie, 10 maja. Ludzie nie garną się jednak do komisji wyborczych, a wiele samorządów się buntuje i z racji zagrożenia epidemicznego nie chce organizować tych wyborów. Stąd inicjatywa, by wybory odbyły się korespondencyjnie.

Wyraźny sprzeciw wobec tej propozycji dał w minionym tygodniu Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki. Zaproponował zamiast tego zmianę Konstytucji i wydłużenie o dwa lata kadencji prezydenta RP Andrzeja Dudy, który po jej upływie nie mógłby ubiegać się o reelekcję. Opozycja nie chciała się na to zgodzić, a to mocno zaogniło sytuację w obozie prawicy.

Jarosław Gowin głosował inaczej niż większość posłów Porozumienia

Ze strony przedstawicieli Porozumienia padały deklaracje, że staną murem za liderem i że nie będą przykładali ręki do forsowania wyborów korespondencyjnych, w tym do wprowadzania projektu w tej sprawie pod obrady Sejmu. Mówił o tym m.in. Kamil Bortniczuk, rzecznik partii oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Skończyło się jednak na tym, że Jarosław Gowin podał się do dymisji, a w poniedziałek po godz. 13 odbyło się głosowanie nad dodaniem projektu ustawy wprowadzającej do programu posiedzenia Sejmu. I większość posłów z 18 posłów Porozumienia wchodzących w skład klubu PiS tę inicjatywę poparła. Dokładnie dwunastu, a wśród nich byli Kamil Bortniczuk oraz Marcin Ociepa, drugi z opolskich posłów tej formacji oraz wiceminister obrony narodowej.

Klub PiS co prawda przegrał to głosowanie, ale minimalnie. Przyłożyły się do tego trzy głosy "przeciw" w obozie prawicy - w tym dwa ze strony posłów Porozumienia - oraz trzy głosy wstrzymujące. W tej grupie byli sami posłowie Porozumienia, w tym Jarosław Gowin.

Kamil Bortniczuk: Chodzi o bezpieczeństwo

Zwróciliśmy się do ministrów Kamila Bortniczuka i Marcina Ociepy z prośbą o uzasadnienie głosowania "za" oraz o wskazanie, czy ich zdaniem wybory prezydenta RP powinny odbyć się 10 maja. W odpowiedzi Kamil Bortniczuk stwierdza, że "Porozumienie Jarosława Gowina zdecydowało w poniedziałek o poparciu projektu głosowania korespondencyjnego (z prawem do odmiennego głosowania przez kilku posłów - w tym prezesa Jarosława Gowina)".

- Niestety nie udało nam się przekonać naszych koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy do decyzji o rezygnacji z organizowania wyborów w maju br., więc alternatywą dla głosowania korespondencyjnego jest głosowanie klasyczne - znacznie bardziej niebezpieczne dla wyborców. W związku z powyższym - w trosce o bezpieczeństwo Polaków, podjęliśmy decyzję o poparciu wyborów korespondencyjnych - argumentuje.

Kamil Bortniczuk podkreśla, że Porozumienie wynegocjowało od koalicjantów poparcie dla złożonego w poniedziałek projektu zmiany Konstytucji RP, wydłużającej obecna kadencje prezydenta o 2 lata i wprowadzającej na stałe jedną, 7-letnią kadencję prezydenta.

- Dzięki temu mamy zagwarantowane 235 głosów poparcia pod tym projektem, brakuje zatem zaledwie 72 głosów do jej przyjęcia. Apeluję tą drogą do opolskich posłów partii opozycyjnych o poparcie naszej propozycji. Wówczas rozmowy o terminie i formie wyborów staną się bezprzedmiotowe, a wybory odbędą się dopiero w 2022 roku, kiedy - według wszelkich dostępnych danych epidemiologicznych - sytuacja pozwoli na bezpieczne zorganizowanej wyborów - stwierdza rzecznik Porozumienia na koniec podkreślając, że jest to komentarz jego oraz Marcina Ociepy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska