Kampania wyborcza w Kędzierzynie-Koźlu skupiona wokół tematu ochrony środowiska

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Mieszkańcy na razie zorganizowali jedną pikietę w sprawie jakości powietrzu, ale nie wykluczone, że znów wyjdą na ulicę. Dlatego politycy traktuję ten temat priorytetowo w kampanii.
Mieszkańcy na razie zorganizowali jedną pikietę w sprawie jakości powietrzu, ale nie wykluczone, że znów wyjdą na ulicę. Dlatego politycy traktuję ten temat priorytetowo w kampanii. Tom
Kandydaci na prezydenta obiecują walkę z benzenem i smogiem.

Kędzierzyn -Koźle należy do najbardziej zanieczyszczonych miast południowej Polski. Jeszcze niedawno znajdował się na tzw. czarnej liście WHO. Powodem są stałe przekroczenia poziomu zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi, a także krótkotrwałe emisje benzenu do atmosfery.

Lokalnym działaczom PiS z Kędzierzyna-Koźla udało się ściągnąć do tego miasta wiceministra rozwoju Piotra Woźnego. Zapowiedział on, że do Kędzierzyna-Koźla trafi nawet 45 milionów złotych na wymianę pieców z rządowego programu "Czyste powietrze". Minister Woźny przekonywał także, że problem benzenu jest do rozwiązania i że służyć temu może specjalne laboratorium. - Takiego laboratorium jeszcze w Polsce nie mamy i myślę, że powinniśmy je założyć dla dobra mieszkańców - zadeklarował w obecności kandydata PiS na prezydenta Kędzierzyna-Koźla Andrzeja Chrzanowskiego.

Bardzo mocno na sprawy czystości powietrza postawił inny kandydat na prezydenta Kędzierzyna-Koźla Marek Piasecki. Wspólnie z członkami swojego komitetu rozdaje on mieszkańcom dwa tysiące sadzonek świerków. - W latach 2015-2017 w mieście wycięto ponad 6 tysięcy drzew. My nie tylko nie będziemy wycinać starych, ale również będziemy sadzić nowe - mówi Piasecki. Ten kandydat może się także pochwalić największym billboardem w mieście, w którym pisze właśnie o czystym powietrzu.

Ubiegająca się o reelekcję Sabina Nowosielska przyznała w rozmowie z jednym z lokalnych tygodników, że popiera mieszkańców, którzy chcą protestować w sprawie zanieczyszczenia powietrza w Opolu. Pikieta miałaby się odbyć przed siedzibą Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Przekonuje również, że za jej kadencji podjęto szereg działań zmierzających do poprawy jakości powietrza, m.in. proponowano przyłączanie się do miejskiej sieci, a także finansowano wymianę pieców na nowe.

Andrzej Mazur, kandydat SLD-Lewica Razem, również w swojej kampanii często nawiązuje do zanieczyszczenia miasta benzenem. - Są stosowane sposoby na uniknięcie złapania truciciela - mówi Andrzej Mazur. I przypomina, że przed laty był pomysł sfinansowania nagrody za wskazanie emitenta benzenu, ale nie został zrealizowany.

FLESZ WYBORCZY - na co mamy wpływ wybierając wójta, burmistrza albo prezydenta?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska