Mateusz Pietras
Kanadyjczycy pierwszym finalistą mistrzostw świata
Kanadyjczycy pierwszym finalistą mistrzostw świata PAP/EPA/KIMMO BRANDT
Reprezentacja Kanady awansowała do finału mistrzostw świata elity. W półfinale hokeiści pokonali reprezentację gospodarzy - Łotwę 4:2. Dla wygranych to czwarty finał z rzędu, a dla przegranych walka o historyczny krążek.

Przed meczem murowanym faworytem była reprezentacja Kanady. Na tym etapie znaleźli się po raz czwarty z rzędu. Na poprzednich mistrzostwach świata hokeiści wywalczyli wicemistrzostwo świata. Złoto trafiło w ręce reprezentacji Finlandii. To właśnie z obrońcami tytułu przyszło im się mierzyć w ćwierćfinale. Hokeiści z kraju ''klonowego liścia'' wygrali 4:1 i to na lodowisku rywala. Tym samy wzięli odwet za poprzedni rok. Natomiast łotewscy hokeiści po wyjściu z trzeciego miejsca z grupy sensacyjnie ograli Szwedów. 3:1. Było to historyczne zwycięstwo, bowiem nigdy Łotwa nie gościła w najlepszej czwórce.

Obie drużyny spotkały się na rozpoczęcie mistrzostw świata. Wtedy Kanadyjczycy wygrali przekonująco 6:0.

Wielkie dwie kwarty

Wynik w ósmej minucie gry sensacyjnie otworzyli gospodarze. Autorem trafienia 19-letni Dans Locmeilis. Również w ćwierćfinale hokeista rozwiązał worek z bramkami. U Kanady brakowało skuteczności. Ta cecha przyszła pod koniec drugiej tercji. Hokeista NHL - Samuel Blais wpisał się na listę strzelców. Wyrównanie nie trwało zbyt długo. Wrzawę na trybunach wywołał Rudolf Balcers. Po 37 minutach to Łotwa była bliżej awansu.

Odpowiedź godna mistrzów

Faworyci nie chcieli tego tak zostawić. W pierwszej minucie trzeciej kwarty wynik znów był remisowy. Błyskawiczne trafienie zdobył Jack Quinn. Srebrni medaliści poszli za ciosem. Osiem minut później Adam Fantilli dał pierwsze prowadzenie w tym meczu. W ostatniej minucie triumf przypieczętował Scott Laughton. W całym meczu bramkarze jednej i drugiej drużyny bronili wprost wybornie.

Mimo, że to gospodarze dwa razy obejmowali prowadzenie w meczu, to reprezentacja z Ameryki Północnej po raz czwarty melduje się w finale mistrzostw świata elity.

O godzinie 17:20 rozpocznie się drugi półfinał między USA, a Niemcami. Transmisja w sport.tvp.pl