Kanada: Intensywny program pielgrzymki Franciszka. Papież spotka się z rdzenną ludnością

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
PAP
PAP
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek rozpoczynają się Kanadzie spotkania oraz uroczystości z udziałem papieża Franciszka. Ojciec Święty dzień wcześniej przybył do Edmonton. Papież między innymi ma w planach odwiedziny u Metysów oraz Inuitów - rdzennych mieszkańców kraju. Wygłosi tam skierowane do nich pierwsze podczas tej podróży przemówienie.

Spotkania te są głównym celem papieskiej wizyty w Kanadzie. Jej intensywny program został też dostosowany do sił 85-letniego Franciszka, który od kilku miesięcy ma poważne problemy z kolanem.

Już od razu po przylocie do Edmonton skorzystał z wózka inwalidzkiego w drodze z samolotu do hangaru, w którym odbyła się ceremonia powitania.

Papież został powitany przez delegację wspólnot rdzennych mieszkańców w tradycyjnych strojach. Żonę jednego z przywódców tej społeczności pocałował w rękę, co było pierwszym sugestywnym gestem wizyty, którą papież nazwał "pielgrzymką pokutną". To podróż do grup rdzennej ludności, którą w przeszłości spotkały krzywdy z powodu polityki przymusowej asymilacji. Doznały ich także dzieci, który były wysyłane do szkół, celem oderwania ich od rodzinnych i wspólnotowych tradycji oraz języka.

Rano czasu miejscowego, czyli przed godziną 17 czasu polskiego, papież pojedzie z Edmonton do odległego o 100 kilometrów Maskwacis, zamieszkanego przez 7-tysięczną społeczność. W lokalnym języku kri nazwa tego obszaru znaczy "wzgórza niedźwiedzia". Pochodzi ona z czasów, gdy rosły tam krzaki jagód, przyciągające niedźwiedzie.

Przy wejściu do tamtejszego kościoła papieża przywita grupa starszych Metysów i Inuitów. Następniev Ojciec Święty pojedzie na prywatną modlitwę na pobliski cmentarz.

Kolejnym punktem wizyty na terenach rdzennej ludności będzie spotkanie z przywódcami jej wspólnot z całej Kanady. To do nich Franciszek wygłosi pierwsze przemówienie podczas tej pielgrzymki.

Po powrocie do Edmonton po południu czasu lokalnego (w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego) odwiedzi katolicki kościół Świętego Serca w dzielnicy McCauley.

Świątynia zbudowana dla rdzennej ludności w 1913 roku jest jedną z najstarszych w mieście. To pierwsza w Kanadzie parafia Metysów i Inuitów. Wiara katolicka jest tam wyznawana w kontekście ich kultury. Z czasem kościół stał się miejscem kultu dla wielu imigrantów i uchodźców z całego świata.

Papież spotka się z tamtejszą wspólnotą parafialną i wygłosi przemówienie.

Pobłogosławi też figurę świętej Katarzyny Tekakwitha (1656-1680). To pierwsza Indianka kanadyjska, która została świętą Kościoła katolickiego. Beatyfikował ją w 1980 roku Jan Paweł II, a kanonizował 10 lat temu Benedykt XVI.

Źródło: PAP

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kanada: Intensywny program pielgrzymki Franciszka. Papież spotka się z rdzenną ludnością - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska