Kara dla szkoły wyższej w Katowicach za branie świadectw "w zastaw"

Edyta Hanszke
Uczelnia nie miała prawa brać świadectw "w zastaw".
Uczelnia nie miała prawa brać świadectw "w zastaw".
Jeśli twoja uczelnia podpisuje umowy, które umożliwiają jej zatrzymywanie świadectw maturalnych studentów pod zastaw zapłaty należności, to robi to niezgodnie z prawem.

Tak się działo w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Prezes UOKiK uznała to za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na uczelnię karę w wysokości ponad 8 tys. zł.

GWSH to niepubliczna uczelnia wyższa, która prowadzi studia licencjackie, zawodowe i magisterskie na kilku kierunkach, w tym stosunki międzynarodowe, turystyka i rekreacja czy fizjoterapia.

Postępowanie w jej sprawie zostało wszczęte w czerwcu tego roku.

UOKiK ukarał też gminę Olesno

Urząd ustalił, że stosowany przez uczelnię wzór „Umowy o świadczenie usług edukacyjnych” zawierał, wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, postanowienie zgodnie z którym student mógł odzyskać swoje świadectwo maturalne dopiero po uregulowaniu wszystkich należności finansowych względem szkoły.

Tymczasem zgodnie z przepisami uczelnia nie może zatrzymywać dokumentów studentów w celach innych niż zostały złożone, w tym pod zastaw nieuregulowanych należności.

O odzyskanie należnych pieniędzy uczelnie mogą się starać np. występując do sądu z powództwem cywilnym.

Prezes UOKiK stwierdziła, że GWSH stosując we wzorach umów niedozwoloną klauzulę naruszyła zbiorowe interesy konsumentów, zobowiązała szkołę do usunięcia skutków tego naruszenia poprzez wysłanie do studentów nowego, nie zawierającego niedozwolonej klauzuli, wzorca umowy o kształcenie i nałożyła na nią karę w wysokości 8 832 zł.

A za co został ukarany cyfrowy Polsat?

Okolicznością łagodzącą było zaniechanie przez uczelnię stosowania niedozwolonej klauzuli przed zakończeniem postępowania.

Zgodnie z prawem jeżeli przedsiębiorca stosuje postanowienia wpisane do Rejestru klauzul niedozwolonych, UOKiK może wszcząć przeciwko niemu postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Obecnie w rejestrze znajduje się 198 klauzul związanych z edukacją.

Maksymalna możliwa kara wynosi 10 proc. przychodu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Zgodnie z prawem, w przypadku niewykonania obowiązku nałożonego prawomocną decyzją Prezesa UOKiK, przedsiębiorca może zostać ukarany karą pieniężną do 10 000 euro za każdy dzień zwłoki.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska