Karate. Opolska ekipa spisała się na mistrzostwach kraju

Nidan Zawadzkie
W Pleszewie odbyły się Mistrzostwa Polski w Karate Shotokan, na których wystąpiło kilkudziesięciu reprezentantów opolskich klubów.

W sumie rywalizowało o medale 231 zawodników z 38 klubów, a zawody rozegrano w czterech kategoriach: młodzików 14-15 lat, kadetów 16-17 lat, juniorów 18-20 lat i seniorów powyżej 21 lat. W mocnej stawce zespołowo świetnie spisali się karatecy Zarzewia Prudnik, którzy w klasyfikacji medalowej zajęli trzecią pozycję (3 złota, 2 srebra i 3 brązy).

Mistrzowski tytuł zapewniła sobie drużyna Zarzewia w kata kadetek (Julia Niżyńska, Karolina Żelasko i Magdalena Kruczek), która w opolskim finale okazała się lepsza od zespołu Bushido Kędzierzyn-Koźle (Magdalena Lewandowska, Paulina Sobol i Bogumiła Placek). Obie ekipy spotkały się jeszcze raz w walce o złoto tym razem w kategorii młodziczek i wynik tej konfrontacji był taki sam jak wcześniej.

W indywidualnym starcie opolanki zdominowały kata kadetek. W finale Żelasko zwyciężyła z Julią Wocką (Shotokan Krapkowice), a brąz zawisł na szyjach Niżyńskiej i Kruczek. W kata młodziczek prudniczanki znów w komplecie zameldowały się w strefie medalowej. Musiały jednak uznać wyższość Anny Kowalskiej (Atemi Bielsko-Biała), która w decydującym pokazie była lepsza od Niżyńskiej. Kolejne miejsca zajęły: 3. Żelasko i Kruczek, 5-8. Sobol, Weronika Tomczyk (Shotokan), Martyna Flis (Bushido).

Po srebro sięgnęła jeszcze w kata juniorek Alicja Piątek, a brąz przypadł Emili Ratajskiej, a na trzecim stopniu podium w tej samej konkurencji stał ich rówieśnik Łukasz Bartoszewski (wszyscy Zarzewie). Ekipa z Zawadzkiego wywalczyła z kolei złoty, srebrny i pięć brązowych medali. Po jedyny tytuł mistrzowski sięgnęła drużyna w składzie: Rafał Talaga, Robert Mraz i Dominik Guzdek, która rywalizowała w kata juniorów (w finale pokonali Dynamic Poznań). Na drugim stopniu podium stanęły z kolei w kata zespołowym seniorki: Natalia Szponder, Marta Majewska i Ewa Zajdel.

Wreszcie brązowe krążki przywieźli: Szponder (kumite seniorek), Talaga (kata kadetów), drużyna Talaga, Mraz i Guzdek (kata kadetów), drużyna Szponder, Majewska, Zajdel i Natalia Ledwig (kumite seniorek) oraz drużyna juniorek Wiktoria Grejner, Zajdel i Ledwig w kumite.

Jeżeli chodzi o krapkowiczan z Shotokan, podopiecznych trenera Zdzisława Tupko, to wrócili oni z trzema medalami - 2 srebrnymi i brązowym. Oprócz Wocki druga była też Izabela Piechota w kata seniorek. Trzecie miejsce w kata indywidualnym seniorów zajął z kolei Michał Kowalewicz. Wreszcie mistrzem i wicemistrzem kraju został Szymon Cieślik z Karate-Do Głubczyce. Złoto wywalczył w kata młodzików, a srebro w gronie kadetów.

Trzy srebrne krążki przyjechały do Kędzierzyna-Koźle. Z grona zawodników tamtejszego Bushido oprócz drużyny dziewcząt, na drugim stopniu podium stanął jeszcze Adamów Aleksander w kata juniorów.