Kardiolodzy z USK wykonali skomplikowany zabieg pokazywany na żywo na najważniejszej platformie kardiologicznej

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Lekarze z USA, którzy obserwowali zabieg w czasie rzeczywistym, byli pod wrażeniem wyników uzyskanych przez opolski zespół.
Lekarze z USA, którzy obserwowali zabieg w czasie rzeczywistym, byli pod wrażeniem wyników uzyskanych przez opolski zespół. USK
Skomplikowany zabieg kardiologiczny u chorej z niewydolnością nerek był transmitowany z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu online do USA.

Kardiolodzy z USK w Opolu – dr hab. n. med. Jerzy Sacha i lek. Przemysław Lipski – wykonali skomplikowany zabieg na naczyniach wieńcowych, który był na żywo pokazywany przez Amerykanów na najważniejszej platformie kardiologicznej CampPCI.

– Niezwykłość zabiegu polegała na tym, że wykonano go prawie bez użycia kontrastu ze wsparciem krążenia za pomocą pompy Impella u chorej z niewydolnością nerek (dializowanej od 2 tygodni) – mówi dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych w USK w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej.  – Dzięki temu udało się nie tylko poprawić funkcję serca, ale i funkcję nerek. Skutek jest taki, że u chorej można było zrezygnować z dializ – dodaje.

Lekarze z USA, którzy obserwowali zabieg w czasie rzeczywistym, byli pod wrażeniem wyników uzyskanych przez opolski zespół. Największe zrobił efekt nerkowy, gdyż zwykle obserwuje się sytuację odwrotną – złożone zabiegi na sercu niosą ryzyko uszkodzenia nerek.

– Opolska kardiologia jest jak dotąd jedynym ośrodkiem w Polsce, który został zaproszony przez Amerykanów z najważniejszej platformy kardiologicznej (CampPCI - Coronary Artery & Myocardial Protected PCI) do transmisji zabiegu – podkreśla Jerzy Sacha.

Zabieg wykonał zespół: Jerzy Sacha, Przemysław Lipski (kardiolodzy), Mariusz Darmertko (anestezjolog), Anna Klimontowska, Małgorzata Demkowicz, Anna Zarzycka (pielęgniarki) oraz Patrycja Stępień i Agnieszka Trawka (technicy).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska