Karierę sprzedawcy zbudujesz także w Budowlance

redakcja
Cechy personalne, takie jak komunikatywność, odpowiedzialność, zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków, będą dodatkowym atutem. Od sprzedawców wymaga się także obsługi komputera, kasy fiskalnej, czy terminali płatniczych.
Cechy personalne, takie jak komunikatywność, odpowiedzialność, zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków, będą dodatkowym atutem. Od sprzedawców wymaga się także obsługi komputera, kasy fiskalnej, czy terminali płatniczych. 123 RF
Młodzi ludzie, którzy planują zawód sprzedawcy, mogą spełnić swoje marzenia w opolskiej Budowlance przy ul. Niemodlińskiej w Opolu. W ofercie szkoły jest każdy zawód znajdujący się w kręgu zainteresowań młodzieży.

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu mają możliwość kształcenia się w różnych zawodach, nie tylko typowo budowlanych. Właściwie każdy zawód, który leży w kręgu zainteresowań młodych ludzi, można znaleźć w ofercie opolskiej Budowlanki.

Natalia Sobolewska uczęszcza do klasy trzeciej i kształci się w zawodzie sprzedawca. Dlaczego wybrała szkołę przy ulicy Niemodlińskiej? – Kiedy dwa lata temu podejmowałam decyzję o wyborze szkoły, miałam dylemat. Wiedziałam na pewno, że w przyszłości chcę zostać sprzedawcą, ale nie miałam pojęcia, którą szkołę wybrać. Dowiedziałam się od starszych koleżanek, że ZSB w Opolu umożliwia kształcenie w różnych zawodach, w tym w zawodzie sprzedawcy. Zachętą miała być fantastyczna atmosfera oraz przyjaźnie nastawieni do uczniów nauczyciele. Tym sposobem znalazłam się w opolskiej Budowlance. I się nie zawiodłam.

W trakcie procesu dydaktycznego uczniowie pozyskują rzetelną wiedzę ogólnokształcącą, natomiast zdobycie specjalistycznej wiedzy umożliwiają im miesięczne kursy zawodowe. Ponadto Budowlanka oferuje uczniom różne zajęcia dodatkowe (m.in. sportowe, teatralne). Dzięki temu mogą oni także rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Zadania sprzedawcy

Sprzedawca to osoba zajmująca się bezpośrednią i pośrednią obsługą klientów w handlu detalicznym i hurtowym. Zatrudnienie można znaleźć w sklepach, hurtowniach i supermarketach. W zależności od miejsca zatrudnienia sprzedawca może zajmować się także przyjmowaniem towarów od dostawców, przygotowywaniem ich do sprzedaży, bezpośrednim promowaniem produktów, przyjmowaniem należnej zapłaty i księgowaniem jej za pośrednictwem kasy fiskalnej. Aby dobrze wywiązywać się z obowiązków sprzedawcy, niezbędna jest umiejętności obsługi komputera, kasy fiskalnej czy terminali płatniczych.

Natalia Sobolewska doświadczenie praktyczne zdobywa w jednym ze sklepów w Lewinie Brzeskim. Wykonuje różne prace, część z nich pod opieką osoby dorosłej i od dłuższego czasu pracującej na stanowisku sprzedawcy. Sama jeszcze nie czuje się na siłach, aby samodzielnie przyjmować towar od dostawców czy obsługiwać kasę fiskalną. Ponadto Natalia uważa, że oprócz specjalistycznej wiedzy i umiejętności niezbędnych w zawodzie sprzedawcy, ważne są także cechy osobiste.

– Komunikatywność, odpowiedzialność, zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków to cechy, które będą dodatkowym atutem - uważa uczennica. - Poza tym ważna jest też empatia, czyli umiejętność wczuwania się w sytuację konkretnego człowieka. Od czasu do czasu przychodzi do nas niewidomy klient, który wręcza nam listę z produktami. Ja i moje koleżanki odnajdujemy je na półkach, informujemy o cenach, dopytujemy o inne istotne dla kupującego szczegóły. Tym sposobem mamy stałego klienta, który zawsze może liczyć na nasze wsparcie - zapewnia dziewczyna.

– Praca sprzedawcy polega na bezpośrednim kontakcie z klientem, w związku z tym, moim zdaniem, w tym zawodzie liczą się takie cechy jak umiejętność słuchania, wytrwałość, konsekwencja w realizowaniu zadań, umiejętność z zakresu planowania i zarządzania czasem, umiejętność budowania relacji z innymi, radzenie sobie ze stresem i z konfliktami oraz umiejętności negocjacyjne - dodaje Marta, koleżanka Natalii.

- Aktywnego słuchania już się nauczyłam. Z rzetelnością i gotowością do obsługi też nie mam problemu - uzupełnia Natalia.
Dziewczyny są przekonane, że dokonały słusznego wyboru. Z jednej strony kształcą się, aby zdobyć wymarzony zawód sprzedawcy, z drugiej strony czynią to w szkole niekoniecznie specjalistycznej, ale na pewno takiej, w której zawsze mogą liczyć na wsparcie i zrozumienie nauczycieli.

– Zajrzyjcie do nas, a sami się przekonacie, że warto! - zachęcają młodszych uczniów, którzy dopiero zastanawiają się nad wyborem przyszłej szkoły średniej.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska