Bank Mleka Kobiecego, działający w opolskim szpitalu ginekologiczno-położniczym, zaprasza panie z laktacją na bezpłatne badanie składu ich mleka. Akcja potrwa do końca października.

Standardowo badanie składu mleka kobiecego jest wykonywane wówczas, gdy panie w trakcie laktacji chcą zostać honorowymi dawczyniami mleka. - Akcja badania mleka kobiet, które niekoniecznie chcą zostać dawczyniami, choć i do tego zachęcamy, jest organizowana sporadycznie, zatem wszystkie zainteresowane składem swojego mleka panie zapraszamy - mówi Iwona Nawrot-Szczepanik, rzecznik szpitala.

- Badanie składu wykonujemy na pokarmie świeżym, pobranym na miejscu.

Wynik, na którym będzie można przeczytać ile białka, cukru i tłuszczu zawiera pokarm oraz jaka jest jego kaloryczność, wydajemy po ok. 15-20 minutach – wyjaśnia Ewa Miedzińska z Banku Mleka Kobiecego.

Bank Mleka Kobiecego (BMK) rozpoczął swą działalność w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w maju 2016 r. Aktualnie jest jednym z 11 w kraju. Zajmuje się pozyskiwaniem mleka ludzkiego od kobiet, które karmiąc swoje dziecko, chcą się podzielić jego nadmiarem z innymi mamami. Mlekiem oddawanym do banku są karmione przede wszystkim dzieci przedwcześnie urodzone w opolskim szpitalu położniczym, ale również dzieci na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Możliwość pomocy chorym dzieciom poprzez podzielenie się nadmiarem swojego mleka jest dla mam - dawczyń niezwykle pozytywnym doświadczeniem, natomiast dla mam - biorców jest pocieszeniem i ratunkiem w trudnych chwilach po przedwczesnym porodzie, gdy ich dziecko jest słabe i chore, a one nie mają jeszcze swojego mleka, które mogłyby mu podać.

Od początku działalności BMK pozyskał i przekazał dzieciom blisko 600 l mleka.

Zainteresowane badaniem składu mleka kobiety mogą się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 14.00. Należy umówić się telefonicznie - 536 739 110.

OPOLSKIE INFO - 19.10.2018