Karol Cebula nie żyje. Znany opolski biznesmen, samorządowiec, wydawca i filantrop miał 88 lat

Tomasz Wróblewski, KZ
Karol Cebula zmarł w czwartek, 4 lipca. Miał 88 lat.
Karol Cebula zmarł w czwartek, 4 lipca. Miał 88 lat.
Zmarł Karol Cebula, opolski przedsiębiorca, samorządowiec, wydawca, filantrop, laureat Diamentowej Spinki nto.

Karol Cebula urodził się w rodzinie śląskiego przedsiębiorcy – handlarza książkami represjonowanego w czasach III Rzeszy i Polski Ludowej.

Od 1946 pracował w zakładzie ojca, następnie był zatrudniony w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym w Gliwicach, biorąc udział w odbudowie miejskiej infrastruktury w tym mieście. Pracował również w Jeleniej Górze i Szklarskiej Porębie.

W 1953 otworzył własny warsztat rzemieślniczy w Strzelcach Opolskich. Zajmował się kolejno wiertnictwem, zabawkarstwem oraz ślusarstwem i tokarstwem.

Organizował Spółdzielnię Rzemieślniczą "Silesia", której był wieloletnim prezesem. Zasiadał we władzach lokalnych, regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych organizacji rzemieślniczych.

Karol Cebula od 1969 działał w Stronnictwie Demokratycznym, z ramienia którego ubiegał się w wyborach 1989 o mandat senatorski w województwie opolskim. W latach 1989–1991 był z rekomendacji SD sędzią Trybunału Stanu. Pełnił również obowiązki delegata do Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie.

Po odejściu z Trybunału zaangażował się ponownie w działalność na rzecz regionu.

Był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Ziemia Strzelecka, radnym i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich.

W 1990 roku powołał spółkę "Intersilesia", która zajmowała się transportem międzynarodowym, importem napojów i chemii gospodarczej. W 1991 roku firma zakupiła od niemieckiej firmy Schmees licencję na produkcję kosmetyków i artykułów chemii gospodarczej stając się z czasem znaczącym producentem na rynku polskim i zagranicznym. W 1998 roku "Intersilesia" stała się spółką polsko-angielską, której współudziałowcem została firma McBride.

W 1998 roku powołał do życia także tygodnik "Strzelec Opolski".

Był mecenasem licznych projektów społecznych i kulturalnych, m.in. budowy pomników (w 2005 ufundował "Pietę Śląską" w Strzelcach Opolskich, upamiętniającą tragiczny los Ślązaków w XX wieku). Wspierał domy dziecka, osoby niepełnosprawne, emerytów, PCK, szpitale, domy pomocy społecznej, strażaków, klub sportowe i instytucje kulturalne.

Karol Cebula Był dobrym duchem i motorem wielu ważnych inicjatyw w regionie, m.in. utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim. To jemu zresztą uczelnia nadała wcześniej tytuł pierwszego Honorowego Senatora.

Za działalność w dziedzinie przedsiębiorczości uhonorowany licznymi odznaczeniami polskimi i europejskimi, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Republiki Francuskiej.

Karol Cebula zmarł w czwartek w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Miał 88 lat.

- Od wielu tygodni prowadziliśmy długie rozmowy do książki, wywiadu-rzeki o jego życiu - mówi Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny nto. - Kiedy kilka dni temu zadzwoniłem, by umówić się na pierwsze czytanie zapisków tych spotkań, zażartował w swoim stylu: "Spokojnie, Krzysiu, ja jeszcze nie umieram, ja się nigdzie nie wybieram..."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska