Karta „Opolska Rodzina” przestaje obowiązywać z końcem 2018 roku. Będzie kontynuacja?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Karta "Opolska Rodzina" zapewnia m.in. bilety za złotówkę dla dzieci na lodowisko Toropol
Karta "Opolska Rodzina" zapewnia m.in. bilety za złotówkę dla dzieci na lodowisko Toropol Sławomir Mielnik
Karta „Opolska Rodzina” funkcjonuje od wiosny 2014 roku. Program w obecnej formie ma być prowadzony do końca tego roku. – To cenna inicjatywa, którą trzeba utrzymać. Dlatego składamy projekt zakładający dalszą realizację, ale z pewnymi modyfikacjami - mówi Krzysztof Drynda, lider klubu Razem dla Opola.

Karta „Opolska Rodzina” została wprowadzona jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. Aplikować mogą o nią mieszkańcy, którzy są zameldowani w Opolu i tutaj płacą podatki. Dzięki temu mają dostęp do szeregu zniżek u partnerów karty. Sztandarowym elementem programu są bilety za złotówkę dla dzieci.

Początkowo dotyczyło to tylko pływalni i lodowiska, ale z czasem stało się normą także w innych jednostkach kultury i rekreacji podległych urzędowi miasta.

W obecnej formie program obowiązywać ma do końca 2018 roku. – To świetne prorodzinne rozwiązanie, z sprawą którego wzrosła dostępność do zoo, teatru czy basenów – mówi Krzysztof Drynda, lider RdO. - Dlatego na najbliższą sesję przedkładamy projekt uchwały, za sprawą której karta „Opolska Rodzina” będzie obowiązywać także w latach 2019-2024, a więc w czasie pracy kolejnej, wydłużonej kadencji samorządu – zapowiada.

Krzysztof Drynda zaznacza, że w nowym projekcie prowadzono pewną zmianę. – Obecnie bilety za złotówkę są dostępne dla młodych ludzi do momentu ukończenia 18 roku życia. Proponujemy, by ten wiek wydłużyć do 21 roku życia, z zaznaczeniem, że zniżki są dostępne wyłącznie w przypadku, gdy dany młody człowiek uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej w systemie dziennym – mówi.

- Chodzi o to, by uczniowie szkół branżowych, techników i liceów mieli dostęp do tańszych biletów do czasu, aż nie zakończą nauki w szkole – tłumaczy.

W uchwale zapowiedzianej przez RdO będą też nowe regulacje dotyczące karty „Opolski Senior”. Dostęp do niej mają uzyskać osoby, które skończyły 60 lat. Obecnie karta jest dostępna dla osób w wieku co najmniej 65 lat. – Zmiana ta wynika z faktu obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet, ale dostęp do karty byłby niezależny od płci – argumentuje Krzysztof Drynda.

Uchwała ma mieć brzmienie ogólne. Zawarte w niej regulacje mają być precyzowane za pośrednictwem zarządzeń prezydenta miasta.

Podwyżka 500 plus do 1000 plus - czy to możliwe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska