Karta ubezpieczenia zdrowotnego może okazać się pożyteczna

Sabina Kubiciel
W Chorwacji nie obowiązuje karta, warto się ubezpieczyć. (fot. archiwum)
W Chorwacji nie obowiązuje karta, warto się ubezpieczyć. (fot. archiwum)
Dzięki karcie można korzystać z opieki lekarskiej za granicą. O wydanie karty mogą ubiegać się osoby, które wyjeżdżają czasowo do innego państwa członkowskiego UE np. w celach turystycznych.

Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) można uzyskać w swoim oddziale NFZ. Zwykle jest to NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. 

 

Dzięki niej możliwe jest uzyskanie opieki lekarskiej niezbędnej w trakcie pobytu poza granicami Polski. Oczywiście, nie będzie to każdy rodzaj pomocy, lecz jedynie konieczna z medycznego punktu widzenia, czyli np. w razie nagłego zachorowania. 

 

- Trzeba pamiętać, że w każdym kraju Unii Europejskiej lekarze będą udzielać pomocy zgodnie z ustawodawstwem swojego państwa - mówi Elwira Bielak, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ. - Może to oznaczać, że podobnie jak obywatel danego kraju będziemy musieli w pewnej części dopłacić za niektóre świadczenia lekarskie.

Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

 

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii.

 

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest dowodem, że dana osoba jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych w ramach systemu zabezpieczenia społecznego w swoim kraju. Stanowi ona także dowód zgody ubezpieczyciela na pokrycie kosztów niezbędnego z przyczyn medycznych leczenia w trakcie pobytu za granicą. 

 

Jakie dane znajdują się na karcie?

 

Na EKUZ znajdują się następujące informacje:

 

imię

nazwisko

data urodzenia

PESEL

numer identyfikacyjny instytucji, która wydała kartę

numer identyfikacyjny karty

data ważności karty.

 

Każde państwo członkowskie wydaje kartę we własnym języku urzędowym, ale zawiera ten sam zestaw danych. Karta zwykle wydawana jest "na poczekaniu". W przypadku dokumentów przesłanych pocztą czas oczekiwania na wydanie dokumentu to 3 dni.

Kto może starać się o wydanie karty?

 

O wydanie karty mogą ubiegać się osoby, które wyjeżdżają czasowo do innego państwa członkowskiego UE np. w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny, w związku z krótką podróżą służbową, podejmujący studia oraz pracownicy oddelegowani do pracy za granicę przez polskiego pracodawcę.

 

Ważne

 

Karty nie otrzymają osoby, które przestały należeć do polskiego systemu ubezpieczeniowego (np. które podjęły pracę za granicą), a także te, których ubezpieczenie w NFZ wygasło, np. ze względu na brak regularnego opłacania składki zdrowotnej.

 

W jakich państwach ważna jest karta?

 

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego honorowana jest w następujących państwach: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

 

Jak starać się o wydanie karty?

 

Aby uzyskać kartę, do wniosku należy dołączyć:

 

1. w przypadku pracowników:

ostatni RMUA bądź, gdy nie ma możliwości jego uzyskania, aktualnie podstemplowaną książeczkę ubezpieczeniową lub zaświadczenie pracodawcy

 

2. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą: 

ostatni dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne

 

3. w przypadku rolników ubezpieczonych w KRUS: 

zaświadczenie z KRUS o odprowadzanych składkach na ubezpieczenie zdrowotne lub ostatni dowód wpłaty składki

 

4. w przypadku emerytów: 

legitymację emeryta (lub ostatni odcinek emerytury)

 

5. w przypadku rencistów: 

legitymację rencisty (lub ostatni odcinek renty) oraz decyzję o przyznaniu renty

 

6. w przypadku bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy: 

zaświadczenie z urzędu pracy o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne 

 

7. w przypadku studenta:

zaświadczenie o odbywaniu studiów, dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne w NFZ

 

8. w przypadku pracownika oddelegowanego:

formularz E101 lub E102; w przypadku członków rodziny pracowników wysłanych:

dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.

 

Warto wiedzieć

 

Formularz E102, wydany przez instytucję w państwie wykonywania pracy przez polskiego pracownika, informuje, że uzyskał on zgodę tej instytucji na przedłużenie zwolnienia ze stosowania wobec niego ustawodawstwa z zakresu zabezpieczenia społecznego tego państwa.

 

Gdy pracujesz za granicą

 

Osoby legalnie zatrudnione w tych krajach Unii Europejskiej lub pobierające świadczenia emerytalne oraz członkowie ich rodzin pozostający bez ubezpieczenia w Polsce mogą korzystać w kraju z ubezpieczenia płaconego za granicą. Aby skorzystać z uprawnień, należy w kraju zatrudnienia postarać się o odpowiedni formularz E (E 106 lub E 109 lub E 121). Przykłady:

 

1. Jeśli osoba, która pracuje w Holandii, ma miejsce zamieszkania w Polsce i również w Polsce posiada nie ubezpieczoną rodzinę, wówczas z holenderskiej instytucji ubezpieczenia powinna postarać się w druk E106.

 

2. Jeśli osoba, która pracuje w Niemczech, również w Niemczech mieszka, natomiast w Polsce mieszkają jego nie ubezpieczeni członkowie rodziny, wówczas z niemieckiej kasy chorych powinien wyposażyć się w druk E109.

 

3. Jeśli osoba otrzymuje emeryturę z Wielkiej Brytanii, jednak na stałe postanowiła wrócić i zamieszkać w Polsce, powinna otrzymać z Wielkiej Brytanii druk E121. 

 

Druki te należy przesłać lub złożyć w opolskim oddziale NFZ. Po wypełnieniu dodatkowych oświadczeń dotyczących sytuacji rodzinnej i ewentualnie zbiegu ubezpieczeń Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wydaje tzw. poświadczenie. Dokument ten uprawnia do pełnego zakresu świadczeń (tak jakby osoby były ubezpieczone w Polsce). Koszty świadczeń zrealizowanych dla osób uprawnionych refundują instytucje ubezpieczenia za granicą.

 

Uwaga

 

Wśród państw brakuje np. Chorwacji, która nie należy do Unii Europejskiej, a jest częstym celem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Podczas wyjazdów do krajów nie należących do UE, w których karta nie obowiązuje, warto zastanowić się nad prywatnym ubezpieczeniem.

Opieka zdrowotna dla cudzoziemców

 

Osoby ubezpieczone w którymkolwiek z krajów UE/EOG mogą korzystać w Polsce ze świadczeń zdrowotnych w nagłych przypadkach. W tym celu muszą legitymować swoje uprawnienia europejską kartą ubezpieczenia zdrowotnego.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska