Targi nto - nowe

Kartka przywraca wspomnienia

Zofia Kurnikowska i Agnieszka Borkowska sprzedające świąteczne kartki w holu opolskiej Poczty Głównej twierdzą, że niektórzy klienci robią już zapasy kartek na przyszłą Wielkanoc.
Zofia Kurnikowska i Agnieszka Borkowska sprzedające świąteczne kartki w holu opolskiej Poczty Głównej twierdzą, że niektórzy klienci robią już zapasy kartek na przyszłą Wielkanoc.
Jeśli wyślemy kartkę świąteczną dzisiaj do godz. 17.00 pocztą priorytetową, dojdzie do adresata jeszcze w Wielką Sobotę.

Maria Matysek z Opola przed każdymi świętami składa życzenia około 25 osobom - członkom rodziny i przyjaciołom. Wczoraj wysłała pocztówki m.in. do wnuków mieszkających w USA.
- Wiem, że teraz wielu ludzi korzysta z poczty internetowej, z telefonicznych SMS-ów - mówi pani Maria. - W przeciwieństwie do SMS-a kartkę pocztową można przechowywać przez lata. Potem, kiedy się ją znajduje, wracają wspomnienia o ludziach, którzy ją wysłali. Niektórych już nie ma wśród nas. Kartka to pamiątka.

Przed Wielkanocą ilość przesyłek przechodzących przez rozdzielnię Urzędu Pocztowego Opole 1 wzrasta trzykrotnie.
- Trudno policzyć, które z nich to życzenia, bo większość przesyłek jest zamknięta w kopertach - mówi Marzena Boska, kierownik oddziału nadawczego i obrotów gotówkowych.
W budynku Poczty Głównej od 1 kwietnia znajduje się stoisko z kartkami wielkanocnymi. Sprzedaje je Zofia Kurnikowska.
- Największy ruch był w ostatni poniedziałek - mówi pani Zofia. - Ludzie kupują średnio po dziesięć kartek ze znaczkami. Oferujemy je aż do soboty włącznie.

- Jeżeli życzenia zostaną wysłane dzisiaj do godziny 17.00 przesyłką priorytetową, dojdą jeszcze jutro - obiecuje Małgorzata Hebda, naczelnik urzędu.
Poczta w Dobrodzieniu (powiat oleski) sprzedała w tym roku 2-3 tys. kartek wielkanocnych. To niewiele w stosunku do Bożego Narodzenia, kiedy pocztówek sprzedaje się prawie 10 tysięcy.
- Ludzie kupują tańsze kartki - mówi naczelniczka, Danuta Habiak. - Większość klientów to osoby w średnim i w starszym wieku. Wybierają motywy świeckie - jajeczko, kurczaczki.
Marta Łukasiewicz, naczelniczka małej poczty w Bukowie (powiat namysłowski), zauważyła, że jej klienci (w tym roku wysłali 400 do 500 kartek) wolą motywy religijne związane ze Zmartwychwstaniem. Krystian Kukiełka, współwłaściciel produkującej kartki Oficyny Wydawniczej 4K w Bytomiu, potwierdza, że jest zapotrzebowanie na motywy religijne.
- Na przykład pasterz wśród baranków - wyjaśnia. - Mimo filmu "Pasja" nie ma wielu chętnych na kartki z Chrystusem na krzyżu. Ta Wielkanoc jest jednak dla nas wyjątkowa - mieliśmy więcej zamówień niż przed Bożym Narodzeniem.

W Opolu w dużych firmach nie zanikł całkiem zwyczaj składania świątecznych życzeń kontrahentom. Energetyka Cieplna Opolszczyzny wysłała kartki do 40 firm. Życzenia dla pracowników drukowane są w zakładowej gazecie. W Opolskim Zakładzie Energetycznym tradycją stało się wysyłanie życzeń współpracującym firmom na Boże Narodzenie, a nie na Wielkanoc.
- Sami otrzymujemy kartki, ale jest ich niewiele - mówi Mirela Łojewska, kierownik biura zarządu.
Wiktor Sławiński, który wczoraj na opolskiej Poczcie Głównej wypisywał 10 pocztówek (wcześniej wysłał już 20), twierdzi, że kto dostał kartkę, jest zobowiązany odpowiedzieć życzeniami.
- To miłe zobowiązanie - dodaje pan Wiktor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska