Kartonowy dom z Gzowskiego trafił do finału konkursu!

Red
Anthony Weineis (z lewej) i Mateusz Boroch zaprojektowali dom, który w 64 proc. zbudowany jest z recyklingowego betonu papierowego. Pomysł czeka na rejesterację w Urzędzie Patentowym.
Anthony Weineis (z lewej) i Mateusz Boroch zaprojektowali dom, który w 64 proc. zbudowany jest z recyklingowego betonu papierowego. Pomysł czeka na rejesterację w Urzędzie Patentowym. Gzowski
Mateusz Boroch i Anthony Weineis z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących - twórcy domu z betonu kartonowego - w finale ogólnopolskiego konkursu „Młody Innowator”.

Mateusz i Anthony mają już na koncie I miejsce na Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Ostrowie Wielkopolskim, awans do wielkiego finału ogólnopolskiego konkursu „Młody Innowator” w Warszawie oraz zakwalifikowanie się do II etapu prestiżowego konkursu „Warm up your business”.

- Zaprezentowaliśmy Hamster House, czyli dom - który adekwatnie do swej anglojęzycznej nazwy - ma kształt rurowy, niczym domek dla chomika - mówi Mateusz. - Chęć ludzi do życia w środowisku ekologicznym stale rośnie. Papercrete to nowy materiał, wykorzystujący makulaturę, częściowo zastępującą cement portlandzki i kruszywo w betonie.

Nie tylko zmniejsza ilość stosowanego cementu, ale także jego produkcja jest przyjazna dla środowiska. Surowce dla papercrete są bardzo tanie i swobodnie dostępne. Materiał może być z łatwością formowany w różne kształty. Hamster House składa się w 64 proc. z recyklingowego betonu papierowego.

Oznacza to, że w przyszłości taka sama ilość może przejść przez recykling. Zależy nam właśnie na tym, żeby papier użyty w betonie, mógł być znowu wykorzystywany.

- Praca nad projektem rozpoczęła się od analizy rynku, który nie proponował do tej pory takiej formy wykorzystania materiału pochodzącego z recyklingu - dodaje architekt Jarosław Gawryś, prowadzący w Gzowskim projekty innowacyjne. - Mamy do czynienia z nowatorskim rozwiązaniem technologicznym: przestrzennym prefabrykatem z betonu papierowego oraz autorską formą architektoniczną i rozwiązaniem funkcjonalnym budynku - podkreśla.

- Nasz Hamster House zaprojektowany został jako budynek kompaktowy - w dwóch wariantach - dodaje Anthony. - Program funkcjonalny obejmuje pokój, łazienkę, przedpokój oraz wydzieloną kuchnię lub aneks kuchenny.

Dom z kartonu wyróżnia niski koszt produkcji, model tworzenia i użytkowania budynku w obiegu zamkniętym (po zużyciu technicznym budynku, jego odpady staną się surowcem w procesie nowej produkcji), nowoczesna stylistyka i elegancki design w zakresie formy architektonicznej oraz aranżacji wnętrz. Dzięki współpracy z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu i rzecznikiem patentowym, pomysł przygotowywany jest do rejestracji - jako wzór przemysłowy - w Urzędzie Patentowym RP.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska